Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

SO 21.9. – Fenomenálna mimoriadne hodnotená vojnová dráma sa vracia na obrazovku, pripomína temnotu nacizmu

Vojnová psychologická dráma režiséra Jiřího Krejčíka nakrútená podľa skutočných udalostí.

V období nacizmu, v dobe protektorátu a heydrichiády, sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom.

Námetom pre film Vyšší princíp sa stala rovnomenná krátka poviedla Jana Drdy, ktorú režisér Jiří Krejčík významne spoločne s jej autorom dotvoril do filmovej verzie. Film sa radí k prelomovým v čase povojnovej kinematografie, ktorá už nebola stavaná primárne na vykreslení hrdinov bojujúcich so zverstvami nacizmu. Vyšší princíp tak nie je primárne zameraný na statočného profesora latinčiny, ale rovnako na postoje študentov, pedagógov ako aj celého mesta, všetkých ktorí sú v krutom období vystavení teroru. Snímka, napriek spoločnému nepriateľovi, vyvracia ilúziu o jednotnom národe a Krejčík prvýkrát od konca vojny ukázal, čo zmôže všadeprítomný strach. Na portáli ČSFD má snímka hodnotenie 90 %.

Snímka Vyšší princíp patrí ku klenotom česko-slovenskej kinematografie, uvedie ju Dvojka RTVS v sobotu 21. septembra o 21:10.

Zdroj: ČSFD

Čítať viac...
Nahor