Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Sledovanosť: Otvárací ceremoniál MS vo futbale veľmi nelákal, prvý zápas už predbehol aj Televízne noviny

MS v futbale budú najbližší mesiac výrazne prehovárať do výsledkov sledovanosti slovenských staníc. Futbalový sviatok odštartoval včera na Jednotke, program pred prvým zápasom majstrovstiev divákov veľmi nebavil.

Majstrovstvá sveta v Brazílii odštartovali vo štvrtok už po dvadsiatykrát v histórii. Najsledovanejšia športová udalosť roka by mala podľa expertov aj tento raz prekonávať rekordy, pričom tohtoročné finále by sa malo podľa očakávaní stať najsledovanejším televíznym programom v histórii. Svojím malým dielom bude chcieť prispieť aj RTVS, ktorá ponúkla od 20:15 ako otvárací ceremoniál 20. Majstrovstiev sveta v futbale a až do štartu úvodného zápasu šampionátu (21:50) vyplnila čakanie vlastným futbalovým programom.

otvorenie MS priveľmi divákov nelákal. Pozrelo si ho 203-tis. Slovákov čo síce Jednotke prinieslo nadpriemerný podiel 12,9 %, no od samotných zápasov sa očakáva oveľa viac. So sledovanosťou otváracieho ceremoniálu olympiády sa tento výsledok však nedá porovnávať, v prípade futbalových majstrovstiev nemá ceremoniál takú výpravnosť, dôležitosť a ani pompézny charakter, trvá len okolo 30 minút. RTVS ďalej ponúkla štúdiá a dokument o účasti slovenskej reprezentácie na MS v Juhoafrickej republike pred štyrmi rokmi, celkovo program pred úvodným zápasom MS sledovalo priemerne 215-tis. divákov s podielom 11,4 %.

Očakávané čísla dosiahla Jednotka až so začiatkom samotného zápasu Brazília – Chorvátsko, ktorý šampionát otvoril. Prvý polčas stretnutia sa v 12-54 dokonca vyšvihol napriek štartu pred desiatou večer na pozíciu celodennej dvojky na trhu (podiel okolo 24 %), v 12+ si ho pozrelo 431-tis. divákov s podielom 25,7 %. Druhý polčas v podieli prirodzene rástol aj keď počet divákov klesal, od jedenástej až do takmer polnoci vydržalo pri obrazovke priemerne 330-tis. Slovákov, čo znamenalo podiel 30,8 %.

Futbal tak ohrozil komerčné stanice až mimo prime-time. Po ôsmej svoj štandard uhrali Búrlivé víno aj Panelák, keď seriály získali podiely takmer 31 a vyše 19 %. Menej sa už darilo nasledujúcim seriálom, ktoré sa prekrývali s futbalovým zápasom, Hriešny zoznam získal podiely okolo 19 a 20 %, Profesionáli sa blížili k hranici 14 %. Veľký nezáujem divákov sprevádza Kukátko, ktoré dožíva vo štvrtkovom programe po pol jedenástej s podielmi hlboko pod 10 %.

Dlho sa už pravdepodobne v programe neohreje Druhý dych, ktorý vo štvrtok zaznamenal výrazný odliv divákov, keď oproti doterajším výkonom klesol o takmer rating. Podpísalo sa to aj na slabom podieli blížiacemu sa k 17 %. Premiérová Súdna sieň si udržiava rating nad 3 percentami, čo jej včera vynieslo podiel 22 %.

Čítať viac...
Nahor