Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV JOJ

Pikošky

Diváci Nákupných maniačok sa búria! Zakročí Jojka voči taktizovaniu súťažiacej?

Tohtotýždňové dianie v dennej nákupnej šou rozvírila na pohľad najmenej výrazná hráčka. Diváci sa búria.

Súťažné šou, v ktorých sa účastníci hodnotia sami navzájom, nezriedka ponúkajú kontroverznú situáciu, keď sa niektorý z hráčov pokúsi k výhre prepracovať taktikou.

Tá zvyčajne nemá žiadnu premyslenú podobu. Súťažiaci v rukách držia kľúčový nástroj, ktorý rozhoduje o víťazoch a porazených – vlastné bodové hodnotenie, ktoré zneužívajú vo svoj prospech.

Spravidla tí najslabší hráči, uvedomujúc si prakticky nulovú šancu zvíťaziť, siahajú po obohranej taktike a spoluhráčom udeľujú nízke bodové hodnotenie. Niektorí sa znížia k udeľovaniu 0 bodov všetkým spoluhráčom, navyše bez toho, aby sa voči nim správali otvorene kriticky. Ostatní tak nič netušia a bodujú zväčša štandardne podľa predvedeného výkonu.

Na trhu sú aktuálne dva programy postavené na princípe bodovania súťažiacich medzi sebou.

Oba vysiela v dennom programe Jojka – už tretí rok po sebe jej podvečerné vysielanie vypĺňa kuchárska reality šou Bez servítky, ktorú od tejto jesene popoludní doplnila vynovená verzia módnej šou Nákupné maniačky.

V Bez servítky zakročil režisér

Tvorcovia Bez servítky museli na množiacich sa špekulantov zareagovať už vlani.

Pritlačení k tomu boli divákmi a niekoľkými hráčmi, ktorí sa v uplynulých sezónach snažili k výhre prebojovať taktizovaním pri hlasovaní. Nielen na nich, ale aj na televíziu sa zniesla vlna kritiky, nakoľko takíto súťažiaci neboli nijakým spôsobom potrestaní.

Joj upozornila, že samotný štáb nesmie zasahovať do bodovania.

„Realizačný tím má zakázané zasahovať do bodovania účinkujúcich. Toto pravidlo sme si stanovali hneď na začiatku,“ potvrdil samotný producent a režisér Bez servítky Tomáš Eibner.

Po viacerých kontroverzných týždňoch však pristúpil k zmenám.

„Keďže nešlo o ojedinelý prípad, nemôžem sa tváriť, že je všetko v poriadku. A tak sme museli v rámci štábu urobiť zopár razantných personálnych zmien, aby sa z kuchárskej šou nestala súťaž taktikov,“ uviedol Eibner pre Plusku ešte na jar 2022.

Kontroverzia v Nákupných maniačkach

Téma taktizovania ožila tento týždeň v druhej dennej reality šou Nákupné maniačky.

Jojka vrátila módnu šou na obrazovky nielen vo vynovenej podobe, ale aj so sériou kontroverzných súťažiacich, ktorí sa zviditeľnili už účinkovaním v podvečernej šou Bez servítky.

Najvýraznejším hráčom tohto týždňa je influencer Adam Nemeček známy pod pseudonymom Slaytiiina. Prezentuje sa extravagantným oblečením, líčením aj správaním.

Naopak, najmenej výraznou súťažiacou bola až do druhého dňa 23-ročná študentka Rachel Smejkalová, ktorá mala s Nemečkom najväčšie spory. Dlho si na svojej strane držala sympatie divákov, no len do konca utorňajšej epizódy, kedy nečakane súťažiacej udelila za jej outfit 0 bodov.

Otvorene pritom priznala pravý dôvod.

„Chcem vyhrať, nie je to nič voči jej osobe,“ okomentovala svoje bodovanie bez hodnotenia outfitu.

Rachel už po dvoch dňoch nemá veľkú šancu na výhru. V súťaži nakupovala ako prvá, pričom za svoje nákupy vyslúžila podpriemerný počet 20 bodov. Dôchodkyňa Erika, ktorej Rachel udelila nulu, si na druhý deň od zvyšných troch súperiek odniesla 27 bodov.

S taktikmi sa maniačky vysporiadajú po svojom

Ani v tejto šou nebude televízia zasahovať do priebehu súťaže vyraďovaním špekulantov.

Rachel tak bude súčasťou tohto týždňa do samého konca.

V Nákupných maniačkach však úspech či neúspech súťažiacich v šou nezávisí iba od hodnotenia spoluhráčov.

Až tretinu bodového hodnotenia majú v rukách porotcovia Marian Hornyák a Ema Fajnor, ktorí udeľujú súťažiacim body v poslednej časti pred vyhlásením celkových výsledkov. Každý z porotcov udeľuje účastníkom vlastné body.

Kým v Bez servítky tak môže taktizovanie jedného hráča potopiť všetkých ostatných, v Nákupných maniačkach si najslabší súťažiaci takto pomôcť nevedia. Pri predvedení slabého výkonu si odnášajú niekedy aj o triedu horšie hodnotenie ako tí, ktorí splnili zadanú tému najlepšie.

Televízia potvrdila, že s Rachel sa súperky aj porota vysporiadajú na konci týždňa.

„Neférový prístup súťažiacej Rachel voči súperkam v relácii Nákupné maniačky sa bude riešiť v piatkovej epizóde. Účinkujúca za taktizovanie pri bodovaní nebude diskvalifikovaná, pretože body si neudeľujú len súťažiace medzi sebou, ale dávajú ich aj obaja porotcovia,“ uviedla PR manažérka Joj Lenka Filipová.

Tí, ktorí sa budú snažiť ku výhre dopracovať nepoctivým spôsobom, tak ich taktizovanie dobehne v piatkovej časti.

 

Čítať viac...
Nahor