Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Aktuality

Škandál hneď v prvom vysielaní: Nedotiahnutý nápad očkovacej lotérie pripravil Slovenku o státisíce!

Po prvýkrát sa na obrazovke Jednotky RTVS objavil hlavný televízny program k očkovacej lotérii, za ktorou stojí Ministerstvo financií na čele s Igorom Matovičom.

V nedeľnom vysielaní RTVS sa tento týždeň premiérovo predstavil televízny program Byť zdravý je výhra, ktorý je súčasťou kampane na podporu očkovania.

Nápad s očkovacou lotériou postavil ex-premiér Igor Matovič na dennej výhre pre očkovaných, ktorí sa zaregistrujú do hry, ale najmä na hlavnom televíznom večeri v najsledovanejšom nedeľnom prime-time, spojenom s možnosťou získať státisícové výhry.

Napriek tomu, že ide o lotériu na podporu očkovania, princíp výhry je postavený na komerčných súťažiach bežne s cieľom zvýšiť počúvanosť či sledovanosť programov. Ak totiž zapojení do hry chcú získať stotisícovú výhru, musia program priamo sledovať.

Slovákom tak nestačí sa do očkovacej lotérie iba zapojiť, program musia sledovať aj naživo. Pre zisk státisícovej prémie musia byť zapojení zaočkovaní Slováci do hry najprv v štúdiu vyžrebovaní, následne sú telefonicky kontaktovaní a musia v časovom limite zdvihnúť telefón a neskôr do 20 sekúnd povedať heslo zobrazené na televíznej obrazovke.

Úskalím celej hry je, že heslo sa zobrazí na obrazovke iba po dobu tých 20 sekúnd, kedy má zaznieť z úst vyžrebovaného hráča.

Pri tomto nápade totiž autori myšlienky nedomysleli fakt, že či už televízne vysielanie u operátorov alebo internetové vysielanie u providerov je poskytované v mnohých prípadoch aj s minútovým oneskorením oproti momentu, kedy sa odohráva naživo v televíznom štúdiu.

Príklad, aké fatálne následky môže nedomyslený nápad mať, na seba nenechal dlho čakať.

O očkovaciu prémiu vo výške 100-tisíc eur sa v priebehu jedného nedeľného večera hrá až 5-krát. V prípade, ak nedôjde k jej získaniu, presúva sa stotisícová suma do nasledovného žrebovania a telefonátu.

Na konci prvého večera k očkovacej lotérii sa tak pri poslednom hráčovi hralo až o 400-tisíc eur, nakoľko tri predošlé telefonáty skončili neúspechom.

Tentokrát sa pritom moderátorom v štúdiu podarilo spojiť s výherkyňou Zuzanou, ktorá priamy televízny prenos aj sledovala naživo prostredníctvom internetu. Sama si tiež uvedomovala, že je práve v hre o extrémnu výhru, pričom očakávala zobrazenie hesla na svojom monitore. Po spustení 20 sekundového limitu sa však na jej obrazovke práve pre oneskorené vysielanie nezobrazilo ani do vypršania času.

Výherkyňa, ktorá si nakoniec z lotérie odniesla iba tisíc eur, tak prémiovú výhru nezískala napriek tomu, že podmienky splnila.

Autori lotérie totiž nezdôrazňujú konkrétne zdroje, akým spôsobom či u ktorých operátorov priamy prenos sledovať, aby sa vyhli podobným situáciám.

Televízny večer s očkovacou lotériou tak opäť miesto potenciálnych pocitov spájania vyvolal ďalšie negatívne emócie, výsmech aj hnev, ktorý znovu zaplavuje sociálne siete.

Čítať viac...
Nahor