Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

So spravodajskými projektami sa roztrhlo vrece: Chystá sa nová kontroverzná konkurencia!

Na Slovensko by mal čoskoro prísť kontroverzný vydavateľ z Česka.

Online denníky zažívajú na Slovensku boom, čo si všímajú aj v susednom Česku. Konkrétne sa po našom trhu začali obzerať vydavatelia mesačníka Parlamentní listy, ktorí prevádzkujú aj rovnomenný portál. V tejto chvíli analyzujeme slovenský trh a zvažujeme rôzne možnosti vstupu,“ cituje marketingovú manažérku mesačníka a online denníka, Markétu Grušákovú, Medan.sk.

Tá pri tom hovorí o jasnom zámere spustiť aktivity aj na Slovensku, pričom tie by už mali byť vo fáze prípravy. Čo sa týka termínu spustenia, ešte nie je presne daný. ParlamentníListy.cz dnes majú na slovenskom trhu veľké množstvo čitateľov, pôjde teda o ďalšieho člena do rodiny,“ dodáva Grušáková.

Otvorene o vstupe na Slovensko hovorí aj riaditeľ Parlamentných listov. Vzhľadom k tomu, že je pre nás Slovensko tak blízky národ, sa na tento rozvoj naozaj tešíme, potvrdzuje Jan Holoubek, ktorý stojí aj za založením projektu.

Čo sú to Parlamentné listy?

Mesačník Parlamentní listy vznikol v roku 2003, roku 2008 sa k nemu pridal spravodajský portál označovaný aj ako politický Facebook. Projekt vzbudil nemalý rozruch. Dôvodom bolo názvové ale aj vizuálne spojenie so štátnymi orgánmi či symbolmi, za čo boli zakladatelia projektu, Jan Holoubek a Jiří Čermák, kritizovaní. V minulosti sa napríklad v logu projektu objavoval český štátny znak, neskôr z neho zmizol. Celkovo projekt do dnešných dní navodzuje dojem, že je periodikom z dielne štátnej správy, pričom ide o súkromný projekt.

Parlamentné listy sú kritizované aj pre svoj obsah. Ich úlohou má byť komplexné sledovanie politického diania aj v kontexte vyobrazenia v médiách, pričom priestor majú dostať najrôznejšie aj tie najvyhranenejšie názory na jednotlivé témy. Mesačník s portálom tiež píše o pripravovaných či prijatých zákonoch, veľkých štátnych zákazkách a zákulisí politiky. Projekt sa neraz stretol s narážkami na prepojenie na vplyvných ľudí.

Český mediálny analytik Milan Šmíd v roku 2011 napísal, že Parlamentné listy mali mať blízko k Jaromírovi Soukupovi, ktorý ovláda spoločnosť Empresa Media (TV Barrandov, časopisy Týden, Instinkt, Exkluziv, Sedmička a i.) či mediálnu agentúru Médea. Česká televízia roku 2008 zas hovorila o prepojení na kontroverzné osoby a aktivity z prostredia Českých dráh a pražského magistrátu. Denník Echo24.cz iba pred pár dňami napísal, že je server orientovaný protizápadne a preberá obsah z propagandistických serverov. Rovnako nedávno sa voči článku Parlamentných listov ohradil pedagóg a kurátor Tomáš Glanc v príspevku „Pozor na metódy Parlamentných listov“. Na druhej strane sú Parlamentné listy často citované médiami a vďačným zdrojom informácií.

Mesačník za svoju existenciu prešiel niekoľkými vydavateľmi, aktuálne ho vlastní spoločnosť OUR MEDIA, a. s., ktorej členmi predstavenstva sú aj zakladatelia Parlamentných listov Jan Holoubek a Jiří Čermák. Významný podiel v spoločnosti nedávno získal senátor Ivo Valenta, ktorý ovláda český hazardný priemysel.

Zdroje: Wiki, Echo24, Louc.cz, Medan.sk

Čítať viac...
Nahor