Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS zoberie Vianoce útokom: S Máriou Teréziou uvedie aj novú slovenskú rozprávku, známe všetky detaily!

Pred dvomi rokmi RTVS vymenila novú vianočnú rozprávku za investíciu do nákladnej Márie Terézie, tohtoročné Vianoce kompromisy robiť nebude.

RTVS tento rok na Vianoce posilní. Napriek tomu, že počas tohtoročných sviatkov odvysiela pokračovanie mimoriadne nákladnej minisérie Mária Terézia, pokračovať bude rovnako v tradícii, ktorú oživilo bývalé vedenie telerozhlasu.

Pred dvomi rokmi, na Vianoce 2017, pritom RTVS novú slovenskú rozprávku nepriniesla. Jej hlavnou premiérou sa popri štedrovečernej koprodukčnej komédii Anjel Pána 2 stala koprodukčná miniséria Mária Terézia, ktorá sa stala po klasickej Popoluške najsledovanejším vianočným programom. Z rozpočtu RTVS zhltla takmer milión eur a nahradila tak investíciu do novej rozprávky. Tento rok RTVS zvládne zafinancovať pri rovnakom vklade do druhej série Márie Terézie oboje.

Nový vianočný rozprávkový film ponesie názov Čarovný kamienok. Pôjde o rozprávku o čarovnom kamienku, ktorý plní želania a sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť. Zároveň pôjde o humorne ladenú rozprávku, aké sú skôr typické pre Českú televíziu. Práve ČT bude pritom aj tentoraz koproducentom novej slovenskej rozprávky a tento rok sa tak v premiére objaví aj na jej obrazovke. Koproducentom je tiež spoločnosť FilmWorx Studios.

V novej rozprávke si zahrajú viaceré zvučné mená. V úlohe grófky sa predstaví Kristína Spačová, Jakub Jablonský zas ako mlynár Matúša, Daniel Žulčák ako gróf Henrich. V rozprávke si zahrajú aj Zuzana Bydžovská, Anna Javorková, Milan Bahúl, Ady Hajdu, Jakub Rybárik, Ivana Wojtylová, Pavel Kríž. Ady Hajdu v úlohe Bendegúza a Zuzana Bydžovská ako Sebela majú za sebou prvé natáčacie dni. Tie prebehli v štúdiu v Mlynskej doline, kde filmári postavili interiér strigôňovej chalúpky. Nakrúcanie bude tiež prebiehať na Červenom kameni, Kvačianskej doline či v skanzene v Rožnove pod Radhoštěm.

„Námet Čarovného kamienka vznikol už pred dvomi rokmi, kedy sme spolu so scenáristkou Naďou Jurkemik začali rozmýšľať o rozprávke, ktorá by prezentovala súčasné témy, ale zároveň by bola pútavá aj pre detského diváka. Prepojili sme svet ľudí s fantazijným svetom lesných bytostí a spolu s ostatnými kreatívnymi zložkami sa nám podarilo vytvoriť vizuálny model, ktorý verím, že bude pre divákov rovnako zaujímavý ako pre nás, tvorcov,“ povedala k projektu režisérka rozprávky, Kristína Herczegová.

„Som veľmi rád, že plníme avizovaný prísľub, že RTVS každý rok prinesie pre svojich divákov vlastnú vianočnú rozprávku. Čarovný kamienok vnáša do duší a sŕdc nenávisť, zlobu, hašterivosť, ale i lásku, dobro a súcit podľa toho, čo si ľudská bytosť želá. Verím, že náš detský divák si vyberie iba tie pozitívne stránky, pretože na rozdiel od nás, dospelých, sú ich duše ešte čisté a nepoškvrnené,“ povedal programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák.

O rozprávke Čarovný kamienok
Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý má moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú  na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakajú veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?

Foto: Zuzana Gucmanová

Čítať viac...
Nahor