Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS vráti na obraz pôvodnú zvučku Večerníčka z roku 1977!

Slovenská televízia sa po dvanástich rokoch opäť pohrala so zvučkou Večerníčka, tentokrát vráti originál.

RTVS v súvislosti so 60. výročím televízneho vysielania na Slovensku vráti na obrazovky legendárnu zvučku Večerníčka z roku 1977, ktorú aktuálne upravila do vysokého HD rozlíšenia a digitálne ju zretušovala. Vo vysielaní sa objaví po prvýkrát na Deň detí v stredu 1. júna 2016 o 18:45 na Dvojke.

So zvučkou Večerníčka sa pohrala verejnoprávna televízia už za čas Richarda Rybníčka v roku 2004. Na základne pôvodných štyroch verzií, v ktorých sa striedajú ročné obdobia, pripravila štyri nové verzie zvučky už v digitálnej kvalite. Súvisela s tým však ale úprava ako vizuálnej tak zvukovej stopy. Kritizovaný bol v tom čase najmä ostrejší zvuk zvučky. Táto verzia sa používa dodnes.

K téme: Už ste ju videli? Objavili skutočnú chalúpku dedka Večerníčka!

RTVS tentokrát „reštaurovala“ pôvodnú zvučku a zachovala pôvodné obe stopy. Obraz prešiel digitálnou retušou s farebnými korekciami, digitálne upravený je aj zvuk. Zvučka je zdigitalizovaná do HD kvality. Celý proces trval 150 hodín a pracoval na ňom 5-členný tím.

Večerníčková zvučka mala premiéru takmer pred štyridsiatimi rokmi, kedy Československá televízia začala s pravidelným farebným vysielaním. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek, notoricky známu hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester.

Vecernicek retusovana verzia pred a po 2

Deduško Večerníček zároveň uvedie aj vybrané epizódy zo seriálu V chalúpke a za chalúpkou, ktoré budú tvoriť Veľké detské predstavenie na 1. júna na Dvojke, teda na Deň detí. Špeciálne vysielanie bude s hlasovým komentovaním pre nevidomých (AD) a so skrytými titulkami (ST) pre nepočujúcich divákov.

Zdroj: RTVS

Čítať viac...
Nahor