Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

RTVS už testuje vysielanie v najvyššej možnej kvalite Ultra HD! Markíza sa zas dohodla s káblovkami

V oblasti HD sa na našom televíznom poli dejú významné udalosti.

RTVS spoločne s Českou televíziou oznámili, že už testujú vysielanie v najvyššej možnej kvalite Ultra HD. Deje sa tak cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii 23,5° východne v spolupráci s popredným českým poskytovateľom digitálnej infraštruktúry České Radiokomunikace a spoločnosťou SES Astra.

„Spoločnosť SES zaujímala popredné miesto medzi poskytovateľmi nových vysielacích technológií od príchodu digitálneho DTH v Európe v r. 1996 a HDTV v r. 2005. Sme zameraní na spoluprácu s našimi priemyselnými partnermi v oblasti rozvoja ekosystému Ultra HD a s potešením môžeme konštatovať, že verejno-právni vysielatelia na Slovensku a v Českej republike sa rozhodli vysielať neuveriteľne komplexný obrazový zážitok cez satelit,“ povedal Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a oblastný riaditeľ pre strednú a východnú Európu spoločnosti SES Astra.

„Česká televízia je presvedčená, že prijatie Ultra HD prebehne rýchlejšie než HD a má výsostný záujem na tom, aby sa v Českej republike objavil čo najskôr. Vítame možnosť spolupráce so spoločnosťou SES pri realizácii skúšobného vysielania Ultra HD a tešíme sa na spoluprácu so SES ako s novým členom Fóra Ultra HD TV,“ povedal Ivo Ferkl, technický riaditeľ Českej televízie.

„RTVS produkuje a vysiela všetky svoje programy v HD už nejakú dobu, a preto víta túto možnosť naďalej určovať trendy vo vysielaní Ultra HD a zostať lídrom v oblasti technickej inovácie. Prvým krokom bude, že spolu s našimi partnermi budeme ponúkať náš obsah Ultra HD na satelite ASTRA,“ povedal Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS.

Ultra HD predstavuje najvyššiu súčasnú možnú vysielaciu kvalitu, ponúka štvornásobné riešenie existujúcej HDTV. Znamená to omnoho viac dramatickej akcie pre športové udalosti a niekoľkonásobne lepší zážitok z prvotriednych hraných a dokumentárnych filmov. SES predviedla prvú prezentáciu vysielania Ultra HD v r. 2012 na IBC. V apríli r. 2013 predviedla technológiu Ultra HD aplikovateľnú pre komerčný sektor, pričom použila štandard videoformátu HEVC.

Demo kanál Ultra HD – parametre na príjem kanálu FTA:
Astra 3B @23.5 East/ východne
Transponder 3.204
11,778.050 MHz
Vertical polarization / vertikálna polarizácia
27.5 Mbit/s
QPSK
FEC 9/10
Service ID / Servisné identifikačné číslo: 5390
Service Name: / Servisný názov: Test UHD Forum

markiza logo

Výrazný posun zaznamenala v HD technológii aj Markíza. Tá ukončila prechod na HD vysielanie tento december. Spravodajstvo, publicistické magazíny, vlastná tvorba ako Búrlivé víno a Chlapi neplačú, ale aj zahraničné filmy a seriály sú dostupné v plnej HD kvalite. Zároveň sa Markíza dohodla s dvomi asociáciami prevádzkovateľov káblového vysielania na šírení jej programov v HD a taktiež na poskytovaní ďalších digitálnych služieb ako archív a OTT streaming.

Markíza podpísala zmluvu s Asociáciou prevádzkovateľov káblovej televízie (APKT – kliknite pre otvorenie zoznamu členov) a Slovenskou asociáciou pre káblové telekomunikácie (SAKT – kliknite pre otvorenie zoznamu členov). Rámcová zmluva platí pre obdobie rokov 2015 – 2017 a oprávňuje všetkých operátorov, ktorí sú členmi SAKT a APKT, vysielať HD verzie staníc Markíza, Doma a Dajto a ponúkať svojim zákazníkom nelineárne služby ako archív vlastnej tvorby skupiny Markíza a možnosť online a mobilného šírenia vysielania.

„Táto dohoda dáva možnosť priniesť divákom vysielanie vo vysokom rozlíšení a množstvo iných služieb. Všetci členovia APKT a SAKT môžu do konca januára 2015 podpísať zmluvy potrebné na šírenie HD staníc a možné skvalitnenie ich online, mobilnej ponuky a archívu,“ povedal Matthias Settele, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Čítať viac...
Nahor