Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Takto bude vyzerať vysvietená pyramída Slovenského rozhlasu! (foto, krátko o jej histórii)

Celkovo šesť dní bude obrátená pyramída, v ktorej sídli Slovenský rozhlas, vysvietená. RTVS sa takýmto spôsobom rozhodla pripomenúť si tridsať rokov od dokončenia stavby budovy, ktorá trvala celkovo 16 rokov. „Nasvietená bude zo všetkých strán šesť dní, vždy od 18:00 do polnoci. Ak ste blízko, určite príďte,“ avizuje RTVS na svojom Facebooku. Vysvietenie pyramídy avizoval už počas galavečera Osobnosť televíznej obrazovky riaditeľ programových služieb Slovenského rozhlasu, Vincent Štofaník.

vizualizácia nasvietena budova slovenskeho rozhlasu

Projekt oceľovej budovy Slovenského rozhlasu začal vznikať v roku 1967, stoja za ním architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling, ktorí sa stali víťazmi architektonickej súťaže na budovu rozhlasu z roku 1963. Stavba bola dokončená v roku 1983, ostré vysielanie sa spustilo 27. marca 1985. Práve tento dátum sa stal kľúčovým pre projekt osláv 30. výročia.

Budova má veľký architektonický význam a to napriek tomu, že vznikla za čias tvrdého socializmu. Stavba je síce s týmto režimom aj svojím vzhľadom natrvalo spojená, dielo sa však stalo uznávané aj v medzinárodných kruhoch a patrí medzi dominanty a obľúbené turistické miesta Bratislavy.

Slovenský rozhlas je prakticky prvou oceľovou budovou na Slovensku. Tento fakt priniesol mnoho nevýhod, keď sa autori projektu museli pri oceľovej konštrukcii učiť na vlastných chybách. Dochádzalo k viacerým komplikáciám, praskaniu konštrukcie či problémom so spojovacími systémami.

Zdroj: Facebook, Wiki

Čítať viac...
Nahor