Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: koláž MB, logo RTVS

Televízia

RTVS to na konkurenciu skúša s novinkou: V prime-time sa inšpirovala u susedov!

Verejnoprávna televízia pridala nový prvok v spravodajskom bloku.

Ešte nikdy nebol súboj na poli spravodajského vysielania zostrený medzi toľkými televíziami ako dnes.

Najstaršia spravodajská televízia TA3 už viac ako rok bojuje o udržanie svojich divákov a podielu na trhu.

Pomôcť jej k tomu má séria zásadných zmien, ktoré vyvrcholili júnovým presťahovaním do nových priestorov, posilnením štruktúry o nové dve Témy prinášajúce atraktívne rozhovory s politikmi, aj aktuálne potiahnutie hlavnej politickej debaty V politike celé leto, čo urobila ako jediná spomedzi nielen televízií, ale aj celoplošných rádií či najčítanejších denníkov.

O rovnakého diváka bojuje s dvomi novými konkurenčnými stanicami – RTVS :24, ktorá od mája posilnila spravodajské vysielanie a presťahovala sa do vlastného štúdia, a JOJ 24, ktorá je zatiaľ na trhu najkratšie a dosahuje výkony na úrovni verejnoprávnej 24-ky.

Správy RTVS prišli o zdroj divákov

Do toho spravodajský súboj naďalej prebieha na hlavných televíznych staniciach.

Samotná Joj totiž zároveň pripravuje veľké zmeny vo svojom zázemí, keď na bratislavskej Kolibe buduje úplne nové spravodajské štúdio pre všetky svoje relácie aj spravodajský kanál.

S konkurenciou chce držať krok aj Markíza, ktorá Televízne noviny a ďalšie spravodajské programy cez leto presťahovala do štúdia Telerána a sama pripravuje vizuálny aj technologický update spravodajského štúdia, ktoré kompletne nanovo vybudovala uprostred roka 2017.

Vlani zas Markíza začala experimentovať so skracovaním prvého z dvoch brejkov v Televíznych novinách, ktorý v čase uvádzania jesenných noviniek konkurenčnej Joj nakoniec úplne vyškrtla. Dodnes hlavné správy prerušuje jedinou dlhou reklamou v hodine.

Okrem toho, že nenecháva divákov prepnúť na jojkárske Krimi, ublížila tým verejnoprávnej Jednotke a Správam RTVS.

Tie dlhoročne čerpali divákov v čase reklamných brejkov hlavných spravodajstiev súkromných televízií. Ešte do konca leta minulého roka Markíza a Joj prerušovali programy medzi 19. a 20. hodinou dvakrát v hodine, v drvivej väčšine brejky vysielali súčasne.

Diváci tak často húfne prepínali na Jednotku, k čomu už dnes nedochádza.

RTVS zároveň prišla o divácky nábeh o 18. hodine, keď jej túto jar väčšinu sezóny prepadávala novinka Traf to!, ktorá bola medzičasom aj zrušená. Podvečerná sledovanosť jej však padala už niekoľko sezón po sebe aj pri vysielaní šou 5 proti 5, z ktorej neraz vysielala len reprízy.

Pridala krátke počasie

Jednotka od tohto leta prišla s vlastnou novinkou.

RTVS od soboty 1. júla zaviedla do svojho spravodajského pásma Krátke počasie, ktoré zaradila pred začiatok večerných Správ RTVS.

Ide o skráteniu verziu predpovede počasia, ktorá trvá jednu minútu. Krátke počasie dostalo pravidelný čas o 18:58 vo všetky dni od pondelka do nedele.

Zároveň v nezmenenej podobe aj čase ponechala pôvodnú reláciu Počasie v čase o 20:20.

RTVS sa mohla inšpirovať u susednej Českej televízie.

Tá celé roky pred hlavnou spravodajskou reláciou Udalosti vysiela medzi 18:55 a 19:00 rýchly prehľad hlavných tém spravodajstva a kompletnú predpoveď počasia.

V prípade Českej televízie tak počasie predchádza hlavným správam, kým na Slovensku sa postupom rokov servis o počasí na všetkých televíziách zastabilizoval po nich. Roky sa vysielací čas relácií o počasí na televíziách menil v závislosti od zmien a vývoji sledovanosti v spravodajskom pásme.

Jednotka to po novom s počasím skúša opäť aj pred správami.

RTVS novinkou rozšírila krátky spravodajský servis.

Ešte v septembri 2015 zaviedla na Jednotke medzi kvízom Duel a podvečernou reláciou 5 proti 5 dvojminútové Krátke Správy RTVS, ktoré vysiela dodnes v pracovné dni o 18:20.

Na jeseň 2021 ešte bývalé vedenie RTVS experimentovalo so zaradením problematických Správ a komentárov rovno za hlavné Správy RTVS pred 20. hodinu. Relácia putujúca medzi Dvojkou a Jednotkou roky nemala stabilný vysielací čas.

V priebehu jari 2022 boli trvalo presunuté na spravodajský okruh :24, v súčasnosti nesú názov Komentáre dňa.

 

Čítať viac...
Nahor