Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS sa po rokoch konečne púšťa do odkladaného projektu: Už čoskoro môže uviesť veľkú ťažiskovú šou!

Po prvýkrát s formátom rátala už pred takmer desiatimi rokmi, prednosť pred ním v minulosti dala napríklad aj Milujem Slovensko.

Všetky formáty tejto jesene ešte stále odhalené byť nemusia. RTVS totižto popri zábavno-dokumentárnej novinke Remeslo má zlaté dno pracuje aj na novom veľkom projekte, ktorý by sa v jej vysielaní mohol objaviť už v najbližších mesiacoch.

Televízia sa totižto konečne pustila do prípravy šou Najväčší Slovák, o ktorej sa prvýkrát začalo hovoriť už v roku 2009. Nakoniec boli plány prerušené až úplne zrušené.

Najväčší Slovák je pôvodom veľký licencovaný formát, ktorý v roku 2002 predstavila britská BBC pred názvom Greatest Briton. Ide o celonárodnú televíznu anketu, v ktorej si Briti volili spomedzi historických aj súčasných postáv tú najväčšiu osobnosť. Nakoniec sa ňou stal sir Winston Churchill.

Formát bol následne adaptovaný v desiatkach ďalších krajín. V roku 2005 pod názvom Největší Čech usporiadala národnú anketu aj Česká televízia, hlasujúci za najväčšiu osobnosť zvolili historickú postavu Karola IV. Vysoký počet hlasov získali aj na druhom mieste Tomáš Garrigue Masaryk a tretí Václav Havel.

Slovenská televízia bola blízko realizácie našej adaptácie formátu v spomínanom roku 2009. Stať sa mal ťažiskovým formátom jesene. Vzniknúť malo celkovo 12 epizód, rátalo sa s nominačným večerom, veľkými eventami aj prepojením s vysielaním Dvojky, kde mali bežať miniportréty osobností. Príprava projektu sa neskôr zrušila a znovu načrtla pre rok 2011, z realizácie nakoniec nič nebolo.

O projekte uvažoval aj bývalý programový riaditeľ RTVS, Tibor Búza. Potvrdil to v rozhovore pre Stratégie v roku 2013, kedy sa zároveň do vysielania dostala šou Milujem Slovensko. Tá tak nakoniec dostala pred Najväčším Slovákom prednosť. V prospech Milujem Slovensko vtedy rozhodol aj fakt, že v tom čase šlo o formát, ktorý zažíval na medzinárodných trhoch boom a RTVS si ho chcela poistiť pre seba.

Po takmer desiatich rokoch však formát Najväčší Slovák v Slovenskej televízii opäť ožíva. RTVS sa už dohodla na realizácii tejto národnej televíznej ankety s Petrom Núňezom, ktorý bude režisérom projektu. Očakáva sa pritom, že televízia by anketu mohla spustiť v blízkej budúcnosti, niektoré hlasy hovoria aj o tomto roku.

Najväčší Slovák bude pritom pripravovaný ako veľkolepá šou. Telerozhlas tak bude mať záujem, aby sa projekt stal celospoločenskou udalosťou. Vylúčené nemusia byť ani sprievodné formáty, ktoré licencia ponúka a boli zamýšľané ako súčasť projektu aj pred rokmi.

STV už v minulosti usporiadala niekoľko televíznych ankiet. V roku 2007 hľadala najobľúbenejšiu pieseň Slovákov v šou Hit storočia, ktorý vyhrala skladba Vyznanie od Mariky Gombitovej. V roku 2010 zas na Dvojke uviedla anketu Moja naj kniha, diváci v hlasovaní zvolili Dobšinského Slovenské rozprávky. Moja naj kniha pritom patrí rovnako pod licenciu spoločnosti BBC Worldwide, pričom ide o spin off formátu Greats, pôvodne Greatest Briton.

Foto: ilustračná, Kvantled
Zdroje: mediálne.sk, stratégie.sk

Čítať viac...
Nahor