Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS rozširuje priestor pre kultúru, na Jednotke podvečer štartuje nový magazín Kultúra.sk

Televízia bude polhodinový magazín uvádzať v týždennej periodicite v sobotu v zaujímavom čase.

Zaujímavé premiéry, vernisáže, koncerty, rozhovory s osobnosťami kultúrneho a umeleckého sveta. Toto všetko chce podľa vlastných slov ponúknuť RTVS v novom televíznom magazíne Kultúra.sk, ktorým chce zväčšiť priestor vo vysielaní pre kultúrne aktivity, ale aj pre spoznávanie miest, ktoré patria k našim kultúrnym pamiatkam.

Publicistická relácia pobeží na Jednotke, pričom jej televízia vyhradila zaujímavý čas v soboty o 17:20. V soboty podvečer Jednotka dlhodobo viaže väčší počet divákov, vysiela tu najmä populárny magazín Postav dom, zasaď strom. Kultúra.sk mu bude spoločne s reprízami dokumentu Fetiše socializmu predchádzať.

Kultúra.sk bude na týždennej báze mapovať aktivity, ktoré sa udiali v prestížnych kultúrnych inštitúciách na celom Slovensku. Ako RTVS uvádza, neobmedzí sa iba na divadlo, hudbu, výtvarné umenie, tanec, ale prinesie i výnimočné dizajnérske a literárne udalosti. Reláciu budú pripravovať a moderovať Gabriela Pirošková, Patrícia Pružinská a Andrea Záborská. Prispievať do nej tiež budú redaktori z banskobystrického a košického štúdia RTVS.

„Diváci cez rozhovory a reportáže s tvorcami budú mať prostredníctvom televíznej obrazovky kontakt s umelcami, ktorí v silnom komerčnom prostredí zanikajú a nemajú príležitosť na prezentáciu. Zároveň chceme oživiť informovanosť o činnosti v národných kultúrnych inštitúciách i v menších ustanovizniach, ktoré pripravujú zaujímavé projekty. Priestor dostanú aktuálne ocenení tvorcovia, umelci, prípadne osobnosti práve oslavujúce okrúhle životné jubileum. Týždenník prinesie aj rozhovory s organizátormi či účinkujúcimi,“ priblížila dramaturgička projektu Gabriela Pirošková. Reportáže majú byť spracované tvorivo a neraz aj s „vtipným podtónom“ a zamerať sa hlavne na témy a myšlienky, ktoré cez kultúrne akcie rezonujú v spoločnosti.

Súčasťou magazínu Kultúra.sk bude aj reportáž zo šiesteho ročníka operného benefičného galakoncertu Operné gala 2019, ktorý sa každoročne koná v priestoroch slovenského unikátu, dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Portál Mediaboom.sk je mediálnym partnerom koncertu.

Foto: Zdenko Hanout, Operné gala 2019, drevený artikulárny kostol, Kežmarok

Čítať viac...
Nahor