Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

RTVS reaguje na kritiku inaugurácie: Moderátori prenos zvládli na vysokej úrovni

RTVS vydala stanovisko k technickým problémom počas prenosu inaugurácie Andreja Kisku. Riaditeľ Sekcie spravodajstva, Lukáš Diko, obhajoval výkony moderátorov, no priznal zaváhanie počas vstupu pred bohoslužbou.

Inauguráciu Andreja Kisku zaznamenala RTVS divákom v televíznom aj rozhlasovom vysielaní prostredníctvom jedného z  najnáročnejších prenosov vôbec v jej histórii. Aj z tohto dôvodu ho sprevádzalo niekoľko nevydarených momentov či už v rámci zlyhaní technických, alebo ľudských.

O veľmi nevydarený vstup sa postarala dvojica moderátorov pred začatím slávnostného Te Deum. Ich výkon zhodnotil priamo riaditeľ spravodajstva RTVS. „Juraj Jedinák a Martin Strižinec, ako aj celý tím spravodajstva a techniky RTVS, zvládli inauguráciu prezidenta Andreja Kisku podľa našich predstáv a na takej vysokej úrovni akú si táto udalosť zaslúži, o to viac, že logisticky, dramaturgicky a aj technicky išlo o jeden z najnáročnejších prenosov RTVS.

O vysokej kvalite celého vysielania svedčí aj veľká priazeň divákov, ktorú si prenos získal ako aj pozitívna odozva od divákov aj poslucháčov. Samozrejme, každé vysielanie prináša so sebou aj situácie, napríklad aj spomínaný moment pred bohoslužbou, ktoré si v tíme rozoberieme a poučíme sa z nich, aby boli ďalšie prenosy ešte kvalitnejšie,“ povedal Lukáš Diko, riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky.

Pôvodný článok: RTVS prenosom inaugurácie Kisku sklamala: Technické chyby, preklep aj veľké fiasko moderátorov (VIDEO)

RTVS vydala aj oficiálnu správu k technickým problémom, ktoré sa začali prejavovať počas prenosu z inauguračného programu. Dôjsť k nim malo potom, čo začala RTVS prenášať dianie z prenosového vozu spoločnosti Zebrafish, s ktorou RTVS dlhodobo spolupracuje. Spoločnosť vo svojom stanovisku vyhlásila, že technické chyby sa začali prejavovať až 20 minút po začatí bohoslužby, ako je aj z nášho videa jasné, dialo sa tak oveľa skôr, už počas toľko spomínaného moderátorského vstupu pred Katedrálou sv. Martina. Či však aj tento vstup zabezpečovala technika externej spoločnosti, je neznáme.

„RTVS v nedeľu 15.6. pripravila technicky náročný priamy prenos a na jeho bezproblémové a kvalitné zabezpečenie bolo potrebné nadštandardne veľké množstvo televíznej prenosovej techniky a (30ks kamier, 3ks veľké prenosové vozy, 2ks malé prenosové vozy, 4ks satelitné vozy, 2ks naftové agregáty, 5.5 km optických kamerových káblov, vyše 30 interných a externých pracovníkov techniky RTVS, 8 osvetľovačov, 14 strihačov, zvukárov, 21 kameramanov). 14. júna boli odskúšané všetky kamery, otestovaná trasa WI-FI kamier umiestnených v Redute, na Hviezdoslavovom námestí a v Dóme Sv. Martina. Taktiež boli odskúšané aj zvukové linky a boli vykonané všetky potrebné testy a prepojenia satelitných vozov.

RTVS odvysielala inauguráciu prezidenta takmer celú vo vlastných technických a personálnych kapacitách, vysielanie z Reduty a cesta prezidenta až do Dómu Sv. Martina boli odvysielané bez technických problémov. Vzhľadom na množstvo potrebnej techniky však RTVS pristúpila aj k prenájmu satelitného prenosového voza od spoločnosti Zebrafish Fernsehproduktion GmbH, ktorá spolupracuje s mnohými európskymi televíziami a s ktorou RTVS spolupracuje dlhodobo a doteraz aj bez závažných problémov.

Podľa vyjadrenia spoločnosti, ktoré adresovala RTVS, sa po približne dvadsiatich minútach od začiatku vysielania prenosu z bohoslužby Te Deum objavili krátke, maximálne dvojsekundové výpadky signálu, ktoré boli operátorom vyhodnotené ako poruchy v prenosovom voze. Výpadky sa vyskytovali v celkovom signáli, teda aj vo zvuku, čo spôsobovalo výpadky aj v rozhlasovom vysielaní. Vysielanie následne pokračovalo niekoľko desiatok minút bezporuchovo, neskôr sa poruchy zopakovali. Záverečných päť minút bolo vysielanie bezporuchové. Výpadky počas prenosu sa napriek intenzívnej snahe spoločnosti Zebrafish a operátora odstrániť nepodarilo.

Podľa predbežného vyjadrenia spoločnosti porucha pravdepodobne nastala na vysielacom zariadení a jej príčina bude stanovená po revízii prenosového voza. Spoločnosť Zebrafish sa RTVS za vzniknuté problémy ospravedlnila a vzhľadom na ujmu, ktorú RTVS a divákom spôsobila, sa rozhodla danú službu poskytnúť RTVS zdarma. RTVS o vyjadrenie požiadala aj poskytovateľa satelitného prepojenia spoločnosť Eutelsat.

Divákom a všetkým dotknutým stranám sa za výpadky ospravedlňujeme,“ poskytla divákom aj médiám stanovisko RTVS.

Čítať viac...
Nahor