Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Letný program RTVS: Naj dedinku bude moderovať Nikodým s Brychtovou, televízia predstavila Dejiny (doplnené)

RTVS ako jediná ponúkne cez leto premiérové vlastné formáty, ťažiskovým bude piatková šou Naj dedinka.

DOPLNENÉ: RTVS už dlhšie tízuje jej nové programové okno Dejiny. Jeho cieľom má byť ako v televízii tak prostredníctvom rozhlasu ponúknuť  dokumenty, publicistiku, celovečerné filmy, pôvodné diskusie, vlastnú tvorba, rozhovory, reportáže či rozhlasové hry. Dejiny sú dlhodobým projektom RTVS, naplánovaným najmenej na najbližšie štyri roky. Viac o projekte TU.

Verejnoprávna televízia zväčša potvrdzuje svoje programové nastavenie, ktoré avizovala vo svojich plánoch pri júlovom cenníku reklamy. Pondelky budú na Jednotke patriť filmovému Európskemu kinu. Televízia ponúkne filmy ako Prípad Cézanne, Vojvodkyňa, Milý Frankie, Kráľovská aféra či Nemocniční piráti. Jeho súčasťou bude, ako sme vás už informovali, aj premiérový film Sarajevo s Jurajom Kukurom, ktorý Jednotka odvysiela 18. júla v rámci série programov k 100. výročiu 1. svetovej vojny. K tejto téme tiež ponúkne premiérový trojdielny seriál Koniec prehliadky (vždy vo štvrtok od 24. júla) či filmy Tichá vojna alebo Zákop nádejí. Súčasťou ponuky k 1. sv. vojne budú aj dve výborné slovenské klasiky Štyridsaťštyri a Signum Laudis.

Program Jednotky v tabuľke: Porovnajte si hlavný program Jednotky so všetkými stanicami Markízy a Joj

Piatky budú aj naďalej patriť na Jednotke zábave. Televízia si tak poctivo buduje v piatky o 20:20 divácky návyk, ktorý nechce pred jesenným návratom Milujem Slovensko prerušiť ani počas leta. Ešte v prvé júlové týždne by mala vo vysielaní dobiehať šou Čo ja viem s premiérovými časťami a od 18. júla Jednotka zaradí novinku NAJ dedinka. Relácia dostane šesť častí, jej moderátormi sa stanú Martin Nikodým a Katarína Brychtová. V každej časti bude súťažiť jedna dedina – Čerhov (Zemplín, 831 obyvateľov), Lenartov (Horný Šariš, 1081 obyvateľov), Malachov (Pozdola Bystrice, 1063 obyvateľov),
Matiašovce (Zamagurie, 788 obyvateľov), Priepasné (Myjava, 371 obyvateľov), Baďan (Sitno, 213 obyvateľov). Súťažiť budú nielen obyvatelia dedín, ale aj ich starostovia. „V každej dedine sa odohrá súťaž/test zložený zo štyroch disciplín – 1. úloha pre starostu, 2. úloha pre rodinu, 3. úloha pre skupinu /napr. požiarny zbor, folklórny súbor, futbalové družstvo, trieda v škole, hudobná skupina, združenie žien, či dôchodcov, spolok vyšívania…/, 4. úloha
pre celú obec,“ píše v materiáloch RTVS.

Po zábave okrem série Fetiše socializmu prinesie Jednotka kinohity v Piatkovom kine. Jeho súčasťou budú aj filmy Frida, Čistá duša či Truman Show či Horúčka sobotňajšej noci. V nedeľu zas Jednotka ponúkne výpravné filmy ako Doktor Živago (2002) či Lev v zime (2003).

Leto prinesie aj dlho avizované projekty k 70. výročiu Slovenského národného povstania. Okrem pôvodnej minisérie Moje povstanie, v ktorej hrajú aj Dominika Cibulková, Tomi Kid Kovács, Lukáš Latinák, Majk Spirit či Celeste Buckingham, odvysiela Jednotka 29. augusta slovenskú dobovú drámu Krok do tmy. Filmová novinka v hlavných úlohách s Markom Igondom, Monikou Haasovou či Miroslavom Donutilom hovorí o mladom lekárovi, ktorý sa nevie vyrovnať so svojou krvavou minulosťou. Počas vojny musel vyniesť krutý rozsudok. Po rokoch sa bránim prijať ponúkanú kariéru a prepadá vášni v mimomanželskom vzťahu. Jeho kroky vedú k nečakaným následkom. Je bývalý partizánsky veliteľ Martin Dubovský, hrdina alebo vrah? Jeho manželka Eva je obeťou, alebo prisluhovačkou totalitnej moci? A jeho milenka Soňa je iba karieristka, alebo osudom skúšaná slobodná matka? Pohnuté osudy našich antihrdinov z doby nástupu komunizmu sú príbehmi o násilí a vzdore, slabosti a odvahe, aké sa odohrávajú aj dnes. Na filme sa RTVS podieľala ako koproducent.

Letný program Dvojky: Tour de France, Dejiny aj folklórne festivaly

Čítať viac...
Nahor