Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

RTVS použije na budovu rozhlasu travertín z bývalej autobusovej stanice v Bratislave

Viac ako 200 metrov štvorcových spišského travertínu z bývalej bratislavskej autobusovej stanice nájde svoje ďalšie uplatnenie.  Vzácne bloky kamenného materiálu budú prevezené do areálu budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici, ktorá sa uchádza o status národnej kultúrnej pamiatky.  Travertínové bloky budú v budúcnosti použité pri rekonštrukcii a osadené v exteriéri obrátenej pyramídy.

Práce na odstraňovaní travertínu už v areáli bývalej autobusovej stanice sa už začali. Samotná demontáž bude, podľa slov konateľa spoločnosti Allstones Jozefa Benka, trvať približne 5 dní a podieľa sa nej 8 až 10 pracovníkov. Ďalší zamestnanci budú po transporte kameň ešte upravovať a čistiť. Najväčšie problémy robí pracovníkom podľa Benka najmä výška, v ktorej je kameň inštalovaný.  „Sami sme boli prekvapení ako poctivo boli práce pred 40 rokmi vykonané, o to ťažšie prebieha demontáž,“ tvrdí.

Pozitívom spišského travertínu je, že pochádza zo Slovenska a je vyrobený slovenskými rukami. „V dnešnom globálnom svete je bežné, že sa používajú materiály z rôznych kútov sveta /Čína, India a i./ a pritom vôbec nezapadajú do nášho regiónu. Preto sa aj my tešíme, keď investori majú tendenciu používať domáce materiály,“ hovorí Jozef Benko. Podľa jeho slov je kameň aj po 40 rokoch v relatívne zachovalom stave, a teda je správne, že sa pri demolácii nerozdrví, ale bude opätovne využitý.

Travertín z autobusovej stanice je totožný s tým na obrátenej pyramíde. „Budova Slovenského rozhlasu a budova autobusovej stanice boli projektované, budované a odovzdané do užívania zhruba v rovnakom čase. Teda travertín použitý na obidvoch budovách je ten istý. RTVS využíva túto možnosť, aby získala pôvodný materiál, z ktorého bol stavaný aj areál Slovenského rozhlasu na to, aby po 40 rokoch mohla opraviť pokazené a znehodnotené časti rozhlasovej pyramídy,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. „Keby sme to chceli urobiť z nového materiálu, presne taký istý sa už nedá zohnať a bolo by to aj veľmi nákladné,“ uzatvára generálny riaditeľ.  RTVS zároveň ďakuje investorovi HB Reavis za  ústretovosť a poskytnutie kamenných blokov travertínu Rozhlasu a televízii Slovenska bezodplatne.

Čítať viac...
Nahor