Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS pod tlakom, spustila novú reláciu: Mika aj Diko o zmysle verejnoprávnej televízie!

Telerozhlas pri príležitosti 60. výročia Slovenskej televízie spustil novú reláciu o jej zákulisí.

RTVS ostatnú nedeľu na Dvojke uviedla prvú časť dokumentu Dvere do televízie, ktorý odhaľuje divákom podstatu verejnoprávnej televízie, jej úlohy či právny rámec, v ktorom sa jej vysielanie musí hýbať. V úvodnom vydaní o Slovenskej televízií rozprávali okrem iných jej najvyšší predstavitelia Václav Mika, Tibor Búza aj Lukáš Diko.

Reláciou sprevádzajú viaceré známe osobnosti RTVS, každá viedla samostatný rozhovor s jedným z predstaviteľov inštitúcie. Janette Štefanková sa vybrala do kancelárie generálneho riaditeľa, Václava Miku, ktorému položila aj obligátnu otázku, prečo má verejnoprávna televízia zmysel. „… lebo hodnota spravodajstva, nezávislá tvorba, detská tvorba, koprodukcie, európska tvorba, programy pre minority, menšiny, záujmové skupiny, prináša každý šport, každé veľké podujatie nájdete na RTVS,“ vymenoval niektoré dôvody Mika. Zároveň zopakoval, že jedným z piatich indikátorov, ako vyzerá spoločnosť a demokracia v konkrétnej krajine, je rozvoj verejnoprávnych médií.

Mika tiež zdôraznil, že RTVS nevyrába program pre všetkých, ale programy pre každého. Spomenul tiež tri piliere, o ktoré sa opiera záujem divákov o verejnoprávnu televíziu. „Je to jednoznačne spravodajstvo, jeho informačná hodnota, pôvodná tvorba, výnimočne detská tvorba a potom je jeden neuveriteľný parameter, ktorý je flexibilný a jasný, že sme bez reklamy,“ uviedol. Mika tiež sa tiež zamyslel nad otázkou, ktorá by ho zaujímala: „Bola by to otázka, čo bude s týmto typom média o takých 10 rokov. To by ma prinútilo zamyslieť sa a povedať – stále tu bude.“

V relácii sa tiež objavil riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky, Lukáš Diko. Ten formálne po kauze jeho údajných správ s Gáborom Grendelom začal čerpať dovolenku. Robí tak dovtedy, kým špeciálna komisia preskúma možný vplyv týchto údajných správ na objektivitu spravodajstva RTVS.

Diko spomenul, že aj verejnoprávne spravodajstvo a rovnako tak radenie jednotlivých reportáží, vychádza z troch základných atribútov – aktuálnosť, dôležitosť, blízkosť. Úlohou spravodajstva RTVS je podľa neho prinášať správy posadené do širšieho kontextu. „Tak, aby neboli odtrhnuté od reality alebo postihovali iba istý aspekt ľudského života tak, ako je to možno v iných televíziách. Snažíme sa tiež o to, aby sme informácie posadili do širšieho kontextu, aby sme vysvetľovali, prečo tieto informácie prinášame, prečo práve teraz a aký majú vplyv na život divákov,“ hovorí.

RTVS sa aktuálne nachádza pod politickým tlakom, strana SNS a najmä jej predseda, Andrej Danko, kritizuje predražené relácie, ktoré majú zosmiešňovať slovenský národ (Nikto nie je dokonalý), Smer zas spoločne s predsedom Robertom Ficom pravidelne pripomína, že RTVS nie je objektívnym médiom. Diko priznal, že politika sa snaží ovplyvniť vysielanie: „Politika chce vždy nejakým spôsobom ovplyvňovať médiá, a to nielen vo verejnoprávnej ale každej mediálnej inštitúcii. Od toho sme tu my, profesionáli, aby sme tlakom odolávali, dodržiavali etické zásady, štatúty, princípy, šírku názorov z celého politického spektra.

Čítať viac...
Nahor