Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS po takmer šiestich rokoch kompletne zmenila O 5 minút 12! Urobila radikálny obrat

Televízia oproti predošlej podobe relácie úplne otočila.

Stabilný obedný nedeľný politický formát RTVS O 5 minút 12 vstúpil do nového roka s úplne novým vizuálom. Televízia sa po rokoch rozhodla pre radikálnu zmenu a to po viacerých stránkach. Doteraz využívanú grafiku predstavila verejnoprávna televízia ešte na jeseň 2009, zvučka relácie sa od tej doby nezmenila. Štúdio prešlo renováciou pred dvomi rokmi, kedy začal reláciu moderovať Martin Strižinec.

RTVS sa v novom vizuálnom koncepte absolútne odlíšila od toho predošlého. Po komerčnom spracovaní si aktuálne vedenie telerozhlasu vybralo značne verejnoprávne. Po vizuálne výraznej grafickej, dynamickej a farebnej grafike stavila na absolútnu striedmosť. Platí to aj o hudobnej stránke relácie, kde dynamické až dramatické motívy vystriedalo výrazne konzervatívne spracovanie.

Zvučka po novom nie je grafická ale obrázková, formou časozberu zachytáva rôzne momenty spojené s politikou (záber na školské lavice, pohľad do sanitky či do parlamentu). Zmenou prešlo aj logo, ktoré už vyjadruje názov relácie vo forme časového údaju.

Nové logo relácie (záver zvučky)
o 5 minut 12 grafika 2016 zvucka1

Doterajšie logo relácie (2009 – 2015)
o 5 minut 12 logo 2009 - 2015

Veľkou zmenou prešlo aj štúdio, ktoré už nie je členené a rovnako ako bývalá grafika výrazne farebné plné rôznych prvkov. Práve naopak, televízia vytvorila jeden otvorený čistý priestor s okrúhlym stolom. Zo štúdia tiež zmizla časť pre politológa resp. ďalších hostí, za ktorými sa v minulosti moderátor priebežne obracal.

Záber na celé štúdio
o 5 minut 12 grafika 2016 studio1

Štúdio do konca roka 2015
o 5 minut 12 studio do konca roka 2015

Politológ však v relácii nechýbal. Do štúdia sa však dostal len prostredníctvom obrazovky, ktorá je najnovšie umiestnená v ľavej časti štúdia a otočená na výšku. Kamera tak politológa celý čas snímala z obrazovky, nikdy naňho priamo neprepla. Celý rozhovor Strižinca s politológom bol snímaný na jeden záber. Podľa slov Martina Strižinca a rovnako tak záberov bol politológ prítomný priamo v televízii.

Diskusia s politológom cez obrazovku
o 5 minut 12 grafika 2016 politolog2

Niekoľkominútová pasáž s politológom priniesla aj jeden „efektný“ prvok. Snímanie obrazovky zakrylo ľavú časť okrúhleho stola, za ktorým sa počas diskusie s politológom vymenili hostia v štúdiu. Po rozlúčení s politológom kamera postupne zabrala celé štúdio a odkryla pohľad na nových hostí.

Kamera postupne odkryla pohľad na hostí
o 5 minut 12 grafika 2016 studio6

Ďalšie zábery na nové štúdio a grafiku O 5 minút 12
o 5 minut 12 grafika 2016 studio3  o 5 minut 12 grafika 2016 titulky  o 5 minut 12 grafika 2016 ukazka grafiky  o 5 minut 12 grafika 2016 studio5 o 5 minut 12 grafika 2016 studio4

Čítať viac...
Nahor