Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Ungroup creative studio

Aktuality

RTVS so zásadnou zmenou v O 5 minút 12! V debatách prekope moderátorov

Vo verejnoprávnej televízii sa o zmenách hovorilo už začiatkom roka, nakoniec pristúpi ku kompromisu.

Jedna z dvojice najsledovanejších politických diskusií na Slovensku prejde ďalším vývojom.

Dlhodobo diskutovaná býva kvalita nedeľnej politickej debaty O 5 minút 12, ktorú si k nedeľnému obedu púšťajú státisíce divákov. Tento mesiac sa jej sledovanosť pohybuje na úrovni okolo 300 až 400-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Diskusia na verejnoprávnej obrazovke je najčastejšie pod paľbou kritiky, ktorú schytáva najmä moderátor Marek Makara.

Ten sa svojich pleciach nesie ťarchu rozdielnych očakávaní rôznych politických táborov, ale na druhej strane aj vyváženosti či priebojnosti v debatách s politickými matadormi.

Jeho koniec sa skloňoval už na jar

Makarovo meno bolo už neraz spomínané v súvislosti s možným odchodom či hľadaním nového moderátora O 5 minút 12.

Naposledy sa tak stalo v marci tohto roka, kedy RTVS finišovala zmeny na svojej spravodajskej stanici :24. Predstavila ich v máji.

Televízia v tom čase personálne zmeny nevylúčila a ani nekomentovala.

„RTVS pracuje na obsahových a vizuálnych zmenách v súvislosti s dobudovaním vizuálnej identity a programovej štruktúry spravodajského okruhu RTVS :24. Tento komplexný projekt zahŕňa viaceré zmeny,“ znelo vyjadrenie RTVS.

Ako prvé prišli s možnosťou výmeny Mareka Makaru Stratégie, pričom aj Nový čas informoval, že sa v televízii už skloňuje meno možnej náhradníčky – mala ňou byť Marta Jančáková.

Tá sa od októbra 2018 stala stabilnou moderátorkou rozhlasovej politickej debaty Sobotné dialógy, v ktorej nahradila po alkoholickom excese Braňa Dobšinského.

Pravidelne sa objavuje tiež na obrazovke :24 a moderuje predvolebné televízne politické diskusie.

Dvaja moderátori

RTVS po vyše pol roku skutočne prichádza so zmenou.

Napokon však pristupuje ku kompromisnému riešeniu a do svojej kľúčovej politickej diskusie zavedie striedanie moderátorov.

Od novembra budú reláciou O 5 minút 12 sprevádzať Marek Makara a práve Marta Jančkárová.

Na moderátorskom mieste sa budú striedať podobne ako tváre konkurenčnej debaty na TA3 V politike, ktorú striedavo moderujú Richard Dírer a Rastislav Iliev.

V klasickom režime jedného moderátora ostávajú zvyšné dve televízne politické debaty – nedeľné Na telo bude naďalej v réžii iba Michala Kovačiča a štvrtkové Na hrane ďalej moderuje Jana Krescanko Dibáková.

Marta Jančkárová zároveň končí po piatich rokoch ako moderátorka Sobotných dialógov.

„RTVS dlhodobo plánovala úpravu personálneho obsadenia moderátorov politických diskusných relácií Sobotné dialógy a O 5 minút 12 s cieľom personálne posilniť obidve relácie a zároveň vytvoriť pre moderátorov priestor, aby mali niektoré víkendy voľné,“ povedala pre Nový čas manažérka marketingovej komunikácie RTVS Zuzana Vicelová.

Aj Sobotné dialógy budú od tohto mesiaca striedavo viesť dvaja moderátori.

„Od 4. novembra sa na moderátorských stoličkách relácie Sobotné dialógy budú po týždňoch striedať Anna Vargová a Karolína Piliarová,“ uviedla RTVS.

Anna Vargová je dobre známa aj televíznym divákom – v minulosti moderovala reláciu O 5 minút 12 aj niekdajšiu politickú debatu na Joj Sedmička. Viac ako desať rokov pôsobila mimo médií, do Slovenského rozhlasu sa vrátila v marci tohto roka s vlastnou reláciou Otvorene s Annou Vargovou. Moderátorka v nej vedie rozhovory jeden na jedného na aktuálne politické témy.

Návrat po 10 rokoch

Marta Jančkárová sa do pozície moderátorky najsledovanejšej politickej debaty RTVS vracia po celej dekáde.

O 5 minút 12 moderovala niekoľko rokov už aj v minulosti, na tomto poste skončila v novembri 2013, kedy ju RTVS vymenila za Martina Strižinca. V tom čase patrila medzi menej výrazných moderátorov.

V Slovenskej televízii pracuje už od roku 2002, kedy nastúpila ako redaktorka spravodajstva.

Jančkárová si po vyše dvoch dekádach vo verejnoprávnych médiách prešla jedným z kariérne najťažších období práve v tomto roku.

Na istý čas sa stala centrom hnevu priaznivcov opozičnej strany Smer-SSD či iných radikálne orientovaných voličov, keď vo februári 2023 odmietla do relácie Sobotné dialógy pustiť nepozvaného hosťa Ľuboša Blahu.

Hosťami relácie sa vtedy mali stať v tom čase poverený minister obrany Jaroslav Naď ešte za OĽaNO a vtedajší predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SSD). Ten však bez informovania do telerozhlasu neprišiel.

„Krátko pred reláciou však namiesto neho (Mariána Kéryho, pozn. red.) prišiel do rozhlasu neohlásene podpredseda strany Ľuboš Blaha, ktorý nebol dohodnutý. Hovorca strany však do začiatku relácie, ktorú pre pracovný program povereného šéfa rezortu obrany nahrávame v piatok predpoludním, zmenu neohlásil ani neospravedlnil pána Kéryho. Uplatňujeme preto princíp prázdneho kresla,“ uviedla na začiatku Sobotných dialógov moderátorka relácie Jančkárová.

Strana Smer verejnoprávnu RTVS následne obvinila z cenzúry.

Predseda Robert Fico otvorene vyhlásil, že „idú po krku“ šéfovi telerozhlasu, Ľubošovi Machajovi. Obvinilo ho z poplatnosti vtedajšej štátnej moci.

„Miesto v diskusnej relácii nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov. A ak sa tento hosť dostaviť do diskusie napokon nemôže, je to opäť redakcia, kto rozhodne o jeho náhradníkovi. Nie je to cenzúra, dramaturgia verejnoprávnej RTVS nie je a nemôže byť rukojemníkom centrály ktorejkoľvek politickej strany,“ zareagovalo vedenie telerozhlasu.

Po tom, čo RTVS účasť nepozvaného Ľuboša Blahu v Sobotných dialógoch odmietla a uplatnila novinársky postup „prázdneho kresla“, dostala moderátorka relácie Marta Jančkárová výhražné e-maily a výhražný telefonát.

„V e-mailoch sa Marte Jančkárovej neznáme osoby vyhrážajú mimoriadne vulgárnym a agresívnym slovníkom fyzickou likvidáciou, mučením, hromadným znásilnením, ublížením jej rodinným príslušníkom atď.,“ informovala RTVS.

 

Čítať viac...
Nahor