Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS po ročnej pauze opäť nakrúti novú vianočnú rozprávku: Stoja za ňou tvorcovia Čiary či Za sklom!

Po Láske na vlásku, Siedmich zhavranelých bratoch či Zázračnom nose pripravuje RTVS ďalšiu vianočnú premiérovú rozprávku.

Len nedávno založená tradícia RTVS, ktorá je roky bežnou na českej verejnoprávnej stanici, pokračuje. Telerozhlas opäť pracuje na novej vianočnej rozprávke, ktorú uvedie na Štedrý deň už tento rok. Vlastnú premiérovú rozprávku uvedie po ročnej pauze, vlani na Štedrý deň stavil na koprodukčnú snímku Anjel pána 2 a výpravnú minisériu Mária Terézia.

Spomedzi viacerých námetov si RTVS vybrala rozprávku s názvom Vianočné želanie. Prvá klapka padla 21. februára na hradbách romantického moravského hradu Bouzov, odkiaľ sa štáb presunul do Zuberca. Tam sa točia zimné a štedrovečerné scény z dediny, kde žije hlavný hrdina príbehu – nevidiaci kováč Martin, ktorého hrá Richard Autner. Ďalšie zábery budú počas roka vznikať aj na Červenom Kameni či v Adršpašských skalách. Ďalšie postavy stvárnia Ján Gallovič, Ondřej Vetchý, Csongor Kassai či Simona Kollárová.

Rozprávka vzniká pod režisérskym dohľadom Petra Bebjaka, v spolupráci s DNA Production. Tá spoločne s Bebjakom stojí za známymi produkciami ako Čiara, Marhuľový ostrov, Čistič alebo Za sklom. „Rozprávka je krásny žáner, ktorý je pre celú rodinu. Po filmoch, ktoré som v poslednej dobe robil, alebo na nich pracujem, je príjemné robiť na príbehu, v ktorom dobro zvíťazí na zlom,“ konštatoval Peter Bebjak.

„Som rád, že po ročnej prestávke nakrúcame ďalšiu televíznu rozprávku so skutočne vianočným príbehom. Verím, že tak ako predchádzajúce naše rozprávky – Zázračný nos, Johankino tajomstvo a Láska na vlásku, poteší všetkých, nielen najmenších divákov a že pri nej strávia pekné Vianoce celé rodiny,“ uviedol programový riaditeľ televízie Tibor Búza.

V príbehu vystupujú rôzne zázračné bytosti, je v ňom veľa čarov, napätia, tajomstiev, a to všetko v magickej, poetickej atmosfére Vianoc, keď majú ľudia k sebe bližšie a keď sa plnia najtajnejšie želania. „Silnou stránkou a korením Vianočného želania je humor, ktorého nositeľmi sú veršujúci, stále hladný škriatok a nahluchlá tetuška ježibaba. Je to rozprávka s klasickými rozprávkovými motívmi, no netradičným hrdinom, ktorý ich posúva do celkom nových originálnych súvislostí,“ povedala dramaturgička RTVS Halka Marčeková.

O rozprávke Vianočné želanie
Kráľ (Ján Gallovič) je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela (Simona Kollárová), sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga (Ondřej Vetchý), ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo, po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastaví sa v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. Keď sa princezná nevracia z nebezpečnej cesty, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, ktorý mu za sladkú buchtu poskytne dobré rady a veselú spoločnosť. Napriek tomu, že Martin nevidí, dokáže si poradiť so všetkými prekážkami – so zákernou ježibabou (Csongor Kassai) aj so svojím najväčším protivníkom – mocným čarodejníkom Vlkanom, pôvodcom všetkého zla. Martinovi sa jeho slepota v rozhodujúcej chvíli paradoxne stane výhodou – zakliaty kráľ Svarog, odsúdený k večnej samote, ho nemôže zmeniť na kameň. Martin poráža zlo a získava princeznú aj kráľovstvo nie napriek svojmu hendikepu, ale práve vďaka nemu. Klasický motív ľudovej rozprávky tak dostáva nový zaujímavý obsah.

Ján Gallovič a Simona Kollárová

Čítať viac...
Nahor