Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Obrovské problémy RTVS: Na Veľký piatok kompletne vyradila všetky stanice, Jednotka ani nevysielala!

Verejnoprávna televízia sa od rána borila s veľkými problémami.

Otvorenie televíznych veľkonočných sviatkov RTVS zďaleka nevychádza podľa plánu.

Už od ranných hodín sa verejnoprávna televízia na Veľký piatok trápila na všetkých svojich televíznych kanáloch s problémami, pričom ani na jednej zo staníc neponúkala plánovaný program.

Komplikácie zaznamenala už po šiestej hodine, kedy jej vypovedalo poslušnosť vysielacie pracovisko.

Do veľkých problémov sa zrána dostala rovno hlavná Jednotka, ktorá dokonca opakovane vyradila svoje vysielanie.

Po rannej slovenskej rozprávke Rudienka sa na približne polhodinu obrazovka Jednotky ocitla v tme, keď stanica nebola schopná nadviazať plánovaným programom a svoje vysielanie prakticky vypla.

Televízia improvizovala a po polhodine zaradila animovanú rozprávku Najlepší kamaráti, ktorá sa mala objaviť až v ďalšej časti ranného pásma. Následne jej program spadol úplne.

Po rozprávke opäť v jej vysielaní nastala tma a Jednotka už nebola schopná zaradiť žiadny z plánovaných programov. Vysielanie dokonca vykryla pásmom z menšej Dvojky, keď zaradila Živú panorámu. Neskôr program vykrývala reprízami správ či Dámskeho magazínu.

Hlavná stanica bežala v núdzovom režime až do 10:30, kedy sa Jednotke podarilo zaradiť očakávané živé vysielanie bohoslužby Slovo božie.

Problémy však postihli všetky tri stanice.

Okrem toho, že napríklad vo vysielaní Trojky pravidelne vypadávalo povinné označenie stanice logom programovej služby, aj v prípade Dvojky a Trojky nakoniec došlo k odstaveniu plánovaného programu a spadnutiu celého programového playlistu.

Menšie stanice dokonca od istého momentu začali vysielať rovnaký program. Televízia operatívne vytiahla reprízu magazínu Regina a následne dokument Ovčiarskou cestou a Farmársku revue, ktoré bežia súčasne na oboch kanáloch.

Dvojka ani Trojka nevysielali plánovaný program ani do vydania článku pred 11. hodinou, kedy naďalej pokračovali v spoločnom náhradnom programe.

Diváci pritom oprávnene mohli byť z technických problémov RTVS sklamaní.

Jednotka úplne vyhodila z vysielania oceňovanú česko-slovenskú rozprávku so Zuzanou Kronerovou, Vladom Müllerom či Jozefom Vajdom Zhŕňajova nevesta, z vysielania Dvojky zas vypadlo televízne spracovanie novely Tri gaštanové kone. Na Trojke pre zmenu chýbala záverečná časť trojdielneho filmu Dido.

RTVS podľa všetkého vypovedal poslušnosť vnútorný vysielací softvér, ktorý zabezpečuje nasadzovanie televíznej grafiky, grafických prvkov vo vysielaní ale i riadne radenie naplánovaných programov.

Bez problémov sa totiž obišli tie programy, ktoré bežali v priamom prenose.

Ráno takto na Dvojke naživo dobiehalo tenisové semifinále WTA Tour z Miami, ktoré bez problémov vystriedala Živá panoráma. Problémy nastali až následne, kedy Dvojka nepokračovala v naplánovanom už archívnom programe a zaradila operatívne magazín Televíkend. Rovnako Jednotka bez problémov prešla po improvizovanej štruktúre do naplánovaného živého prenosu bohoslužby.

Čítať viac...
Nahor