Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

RTVS opäť programovo zlyháva: Rozbíja vysielanie Hniezda, seriálový hit čoskoro znovu vynechá!

RTVS seriál v priebehu mesiaca vynechá v programe hneď dvakrát, v minulosti telerozhlas kolíziu s iným naplánovaným programom riešil inak.

Súčasné programové vedenie RTVS má za sebou už niekoľko podivných krokov, pričom kritiky sa nevyvaruje ani v prípade vysielania svojho vôbec najúspešnejšieho pôvodného seriálu Hniezdo. To svojou témou mimoriadne zaujalo divákov a začalo sa stabilizovať vysoko nad polmiliónovou diváckou hranicou, pričom sledovanosťou predbehlo aj série ako Tajné životy, Inšpektor Max či Kolonáda.

Hniezdo nasadila RTVS na nedeľné večery, kde stabilne uvádza všetky svoje vlastné seriály, či tie koprodukované s Českou televíziou. Paralelne sa však na nedele ešte pred tým naplánovala organizácia rôznych priamych prenosov, ktoré musí Jednotka v nedele odvysielať.

Klasikou je priamy prenos odovzdávania cien Krištáľové krídlo, ktorý sa roky koná v priebehu januára či februára počas nedeľného večera. Rovnako aj v minulosti tak nastala situácia, že bolo Krištáľové krídlo naplánované na rovnakú nedeľu, ako vysielanie seriálu RTVS, no vtedy sa verejnoprávna televízia na situáciu pripravila a ukázala, že sa to dá aj inak.

Buď svoj seriál odštartovala až po nedeli, v ktorej sa uskutočnilo Krištáľové krídlo, ako napríklad pri druhej sérii Tajných životov alebo Inšpektorovi Maxovi, alebo svoj seriál po 20. hodine odvysielala a začiatok galavečera skoordinovala a ten tak začínal po 21. hodine. Pre televíziu pritom išlo o samozrejmosť, a kvôli pravidelnému galaprogramu do stability programu nezasahovala. V prípade najmä takýto sérií, kde na seba diely nadväzujú, je to pre programových šéfov základná úloha. Zároveň, v prípade vysielania Krištáľového krídla po seriáli zabezpečila udeľovaniu cien aj väčšiu divácku pozornosť, nakoľko Jednotka do prenosu vstupovala s vysokým diváckym nábehom.

Ako sa v minulosti RTVS vysporiadala s kolidovaním Krištáľového krídla a vlastného seriálu bez jeho prerušenia

2014
nedeľa 19. januára – 20:20 Kolonáda I., 21:20 Krištáľové krídlo
2015
nedeľa 1. februára – 20:20 Tajné životy I., 21:20 Krištáľové krídlo
2016
nedeľa 24. januára – 20:20 Kolonáda II., 21:15 Krištáľové krídlo
2017
nedeľa 29. januára – 20:25 Krištáľové krídlo
nedeľa 5. februára – 20:25 štart Tajné životy II.
2018
nedeľa 21. januára – 20:30 Krištáľové krídlo
nedeľa 28. januára – 20:30 štart Inšpektor Max

Súčasné vedenie RTVS plánovanie galavečera a vysielania Hniezda nekoordinovalo, a tak ho uplynulú nedeľu vynechalo. Túto jar pritom do nedeľného vysielania zasiahne aj ďalší program, pre ktorý bude musieť seriál dostať pauzu.

Hniezdo verejnoprávna Jednotka neodvysiela v priebehu pár týždňov hneď dvakrát. Stane sa tak aj v nedeľu 1. marca, nakedy je naplánovaný galavečer pri príležitosti 100. výročia Slovenského národného divadla. Práve 1. marec je dátumom prvého predstavenia SND, ktorým bola opera Bedřicha Smetanu Hubička a nakoľko ide o výnimočnú a významnú udalosť, v tomto prípade sa dá absencia Hniezda pochopiť. O to viac prekvapuje, že RTVS nekoordinovala uvádzanie Krištáľového krídla tak, ako v minulosti.

RTVS má ku svojmu programovaniu pristupovať konzervatívne, no práve ona je v ostatnom čase tou, ktorá sa prezentuje zvláštnymi krokmi. Na Silvestra zmenami programu skrátila hlavné večerné Správy RTVS zo 40 na 10 minút, aby mohla narýchlo pred silvestrovský program nasadiť záznam koncertu The Duchon´s, na Jednotku do nedeľného prime-time predtým zaradila výrazne predražený žánrový projekt Mareka Ťapáka Nero a Seneca, ktorý patril pri výrazne menšom rozpočte na Dvojku, na hlavnom kanáli absolútne prepadol. Napriek tomu si ho pochvaľovala, v minulosti Jednotka po dvoch vydaniach zrušila v prime-time vlastnú novú večernú reláciu Cassovia Café a presunula ju do sobotného off-time, pričom relácia priemerne uhrala o 100-tisíc divákov viac než Nero a Seneca, no tú považovala za prepadák.

Čítať viac...
Nahor