Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

RTVS odvysiela mrazivý dokument o rodinách z Mukačevskej. Prinesie aj exkluzívne neodvysielané záznamy

Dokument, ktorý vyrobila Sekcia spravodajstva RTVS, zobrazuje autentické výpovede rodín, ktoré v sekunde prišli o všetko. Rozprávajú nielen o minútach hrôzy, ale v spomienkach sa vracajú aj k príjemným chvíľam v 12. poschodovej bytovke. Rozmer tejto tragédie dokresľujú výpovede záchranných zložiek a odborníkov.

Redaktor Peter Žatko a kameraman Branislav Mihok sa vybrali niekoľko dní po výbuchu na miesto udalosti. Vyhľadali nielen postihnuté rodiny, ktoré výbuch aj požiar prežili, rodinných príslušníkov, ale tiež záchranárov, či svedkov tragédie. Podľa Petra Žatka najťažšie z celej výroby dokumentu bolo kontaktovanie rodín, ktorým sa snažil citlivo vysvetliť, prečo by mali o prežitej tragédii hovoriť ako verejnú výpoveď na kameru.

„Naším zámerom bolo prostredníctvom dokumentu vytvoriť pamiatku na bytovku, ktorá kedysi patrila k najkrajším v Prešove, na jej obyvateľov a život, ktorí v nej žili pred výbuchom,“ opísal. Kameraman Branislav Mihok pochádza z Prešova, preto bola pre neho práca na tomto dokumente o to citlivejšia.

„Keďže sa tragédia stala v predvianočnom čase a v meste aj na danom sídlisku mám veľa známych, o to ťažšie sa mi točili nielen rozhovory s rodinami, ale aj obrázky priamo z miesta nešťastia.“ Oslovené rodiny si zaspomínali aj na pekné susedské vzťahy, priateľstvá, či na úsmevné príbehy z minulosti. „Najkrajšia bola radosť v ich očiach, keď nám rozprávali o vtipných príhodách, ktoré sa v bytovke udiali,“ dodal Peter Žatko.

V dokumente odznie tiež exkluzívny záznam z tiesňovej linky, na ktorú volala obyvateľka vedľajšieho domu krátko po výbuchu. Zároveň prepája rodinné videonahrávky a fotografie spred desiatok rokov s autentickými zábermi obyvateľov Prešova a archívnymi snímkami RTVS. „Snažili sme sa zužitkovať všetko, čo obrazovo aj zvukovo dokreslí rozmer celej tragédie bytového domu na Mukačevskej,“ priblížil Peter Žatko.

Dokument Mukačevská 7 o rodinách z prešovskej bytovky na Mukačevskej, ktorým zmenil výbuch plynu počas minuloročného 6. decembra navždy ich životy odvysiela Jednotka v nedeľu 19. apríla o 13:00.

Čítať viac...
Nahor