Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Aktuality

RTVS netušila, že príde o moderátorskú hviezdu! Počítala s ňou celú jar, reláciu zastavila

Televízia o pristúpila k náhlemu pozastaveniu relácie, s ktorou počítala aj naďalej.

V televíznom zákulisí došlo k ďalšej kurióznej situácii.

Z mediálneho prostredia do politiky prechádza ďalšie výrazné meno, keď svoj vstup do politického súboja ohlásila bývalá novinárka a dodnes aj moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Kandidovať sa rozhodla do volieb do Európskeho parlamentu, o hlasy sa bude uchádzať na kandidátke Progresívneho Slovenska.

Ostrihoňová je bývalou tvárou Markízy, v ktorej roky pôsobila ako redaktorka spravodajstva. V roku 2021 sa rozhodla zmeniť pôsobisko aj povahu svojej práce, keď prestúpila do RTVS, kde sa stala moderátorkou diskusnej relácie Silná zostava.

Tou bola až doteraz.

RTVS o tom nevedela

O vstupe moderátorky do politiky sa mala RTVS dozvedieť iba krátko pred oficiálnym oznámením.

„O svojom rozhodnutí informovala moderátorka vedenie RTVS v pondelok predpoludním,“ uviedla médiám vo svojom stanovisku vedúca Odboru komunikácie RTVS Zuzana Vicelová.

Potvrdila to aj moderátorka.

„RTVS som to oznámila krátko po tom, čo som sa rozhodla, že budem kandidovať, čiže úvodom tohto týždňa. Rozhodla som sa na poslednú chvíľu, okamžite, ako to bolo profesionálne možné, som to oznámila RTVS, aby vedela, s čím môže rátať,“ povedala pre Denník N.

Televízia s Ostrihoňovou mala počítať vo svojich radoch i naďalej.

Silná zostava sa po zimnej prestávke vrátila na obrazovky 19. januára a stihla odvysielať iba tri premiérové vydania. Po nich RTVS neplánovane prichádza o známu moderátorku, ktorú sa jej podarilo pred tromi rokmi zlákať z Markízy.

„Vstup Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej do politiky je nezlučiteľný s jej ďalším pôsobením na obrazovkách RTVS,“ uviedla televízia.

Silnú zostavu narýchlo zastavila

RTVS s reláciou rátala vo vysielaní aj počas nasledujúcich týždňov.

Silná zostava v uplynulých sezónach znížila svoju periodicitu a vysielala sa dvakrát do mesiaca. V piatky po 22. hodine na Dvojke si pravidelne vymieňala miesto s talkshow Adely Vinczeovej Trochu inak.

Ostrihoňová moderovala Silnú zostavu ešte aj uplynulý piatok 16. februára. Nič nenasvedčovalo tomu, že by tomu tak nemalo byť i naďalej.

Moderátorka sa minulý týždeň po skončení diskusie štandardne rozlúčila s divákmi, ďalšia relácia bola oficiálne naplánovaná na piatok 1. marca.

V RTVS tak bolo na začiatku tohto týždňa rušno.

Televízia sa musela vysporiadať so svojou stabilnou diskusiou, ktorá zo dňa na deň prišla o moderátorku. Nakoľko s jej odchodom nepočítala, formát nateraz vo vysielaní zrušila bez náhrady.

Silnú zostavu 1. marca nahradí repríza Trochu inak, bude tomu tak aj ďalšie piatky, kedy mala mať Ostrihoňová svoju talkshow.

Dá sa očakávať, že televízia bude hľadať novú tvár, ktorá by sa moderovania diskusie mohla v budúcnosti zhostiť. Vylúčený však nie je ani úplný koniec formátu.

Silná zostava plná kontroverzií

Silná zostava je už od svojich začiatkov sprevádzaná kontroverziou. 

Diskusná relácia, v ktorej mali silné ženy debatovať o slabých miestach v spoločnosti, štartovala vo vysielaní RTVS v máji 2017 a rozšírila portfólio malých diskusných formátov na verejnoprávnej Dvojke. Pôvodne sa vysielala v pondelok po 22. hodine.

Pôvodnou moderátorkou Silnej zostavy bola Oľga Baková, ktorá sa však neskôr dostala do sporu s bývalým vedením RTVS pod Jaroslavom Rezníkom. V marci 2018 dostala napokon výpoveď v rozhlase, v moderovaní televíznej diskusie však naďalej pokračovala externe.

Silná zostava dostala prvú stopku vynútene v marci 2020 po prepuknutí koronakrízy.

Na rozdiel od iných programov ju však do vysielania neskôr nevrátila a ešte v máji toho istého roka televízia oznámila, že formát prejde zmenami a vráti ho až v roku 2021.

Výsledkom bolo získanie Ostrihoňovej ako novej moderátorky, dramaturgické úpravy aj obsadenie pozície stálej hostky komičkou Simonou Salátovou.

Zlákanie zvučných mien televíziu presvedčilo, že diskusiu môže vrátiť na obrazovky rovno ako väčší formát na hlavnej Jednotke.

Rozhodnutie sa jej vypomstilo, keď tradičný diskusný formát na Jednotke prepadol už pri návrate v marci 2021.

Zakrátko sa však relácii dostalo nebývalé promo v bulvári po tom, čo bola hostkou relácie Dominika Cibulková. Pozvanie prijala po tom, čo sa dala prednostne zaočkovať a v čase ťažkej pandemickej situácie absolvovala dovolenku na Maldivách. V diskusii sa do nej pustila najmä Salátová, Cibulková pre bulvár úroveň debaty označila za „tretiu cenovú“.

Ani kauza však Silnej zostave nepomohla a hlboko podpriemerná bola aj ďalšie mesiace. Zároveň jej vysielanie pravidelne sprevádzala ostrá kritika na sociálnych sieťach.

RTVS napriek tomu nechala Silnú zostavu na Jednotke až do konca roka.

Od roku 2022 sa relácia porúčala späť na Dvojku a už v apríli zaplnila titulky bulváru opäť. Zo dňa na deň totiž z formátu odišla už Simona Salátová, ktorá sa však na to v zákulisí pripravovala dlhšie.

Dôvodom bolo stupňovanie nezhôd komičky s kostymérkami, či čoraz väčší výber takých tém, ktoré nebolo vhodné odľahčovať Salátovej humorom.

Čítať viac...
Nahor