Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Česká televize, Stanislav Honzík

Pikošky

Finále výpravnej Márie Terézie: Zahrá si ju už tretia herečka, miniséria vôbec nemala pokračovať!

Už na 1. sviatok vianočný vyvrcholí na Jednotke záverečnou piatou časťou veľkolepá koprodukčná miniséria RTVS Mária Terézia.

Prvé dva diely minisérie Mária Terézia boli v roku 2018 nominované na európsku televíznu cenu EBU – Rose d´Or v Berlíne. Premiéru tretej a štvrtej časti si mohli diváci na Jednotke pozrieť počas Vianočných sviatkov 2019 a záverečnú časť pripravuje RTVS do vysielania už počas tohtoročných Vianoc, a to 25. decembra 2021 o 20:20.

Na vývoji a realizácii poslednej časti spolupracovala RTVS s Českou televíziou, rakúskou ORF a spoločnosťami Beta film Mníchov a Maya production Praha viac ako dva roky.

„Záverečná časť predstaví Máriu Teréziu a jej cisársku rodinu v čase o 15 rokov neskôr, zobrazuje plány Márie Terézie so svojimi deťmi a prostredníctvom nich aj rozšírenie vplyvu Habsburskej rodiny na celú Európu, či prípravu jej najstaršieho syna Jozefa na prevzatie vládnutia. V príbehu na pozadí historických udalostí nebudú opäť chýbať silné emócie – láska, smútok aj intrigy v podaní množstva známych slovenských, českých a rakúskych hercov, oblečených v dobových kostýmoch a výpravnom prostredí,“ predstavuje finále minisérie televízia.

Keďže sa príbeh výrazne posunul v čase, množstvo hercov podstúpilo každý deň pred nakrúcaním náročné maskérske úpravy.

Máriu Teréziu zobrazuje v poradí už tretia rakúska herečka – Ursula Strauss, známa predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách. Porovnanie herečiek nájdete na konci článku.

Zdroj: Česká televize, Yan Renelt

Vo finálovej časti opäť účinkujú aj viacerí slovenskí herci.

Tatiana Pauhofová sa znovu predstaví v úlohe grófky Elise Fritzovej, Peter Kočiš zas v postave grófa Taroucu, poradcu a dôverníka Márie Terézie. V nových hlavných postavách sa divákom predstavia Maroš Kramár ako Adam František Kollár, vychovávateľ detí Márie Terézie a tiež Jana Kvantiková ako Isabela Parmská.

Na realizácii sa už tradične podieľali aj slovenskí tvorcovia: kostýmový výtvarník Ján Kocman (ocenený Českým levom za Máriu Teréziu II., Slnkom v sieti za návrhy kostýmov k filmom Čiara, Agáva a Collette), hlavný kameraman Tomáš Juríček (držiteľ ocenenia Český  lev za najlepšiu kameru za film Amnestie a Slnko v sieti za filmy Amnestie a Kandidát), vedúci produkcie Branko Jehlár (spolupracoval na televíznych a filmových projektoch The Peacemaker, Gladiator, Za nepriateľskou líniou, Henrich IV., The same Sky a i.) a ďalší slovenskí členovia 200-členného medzinárodného výrobného štábu. Réžiu mal rovnako ako pri predchádzajúcich častiach na starosti významný svetový televízny režisér Róbert  Dornhelm (televízne filmy a série Vojna a mier, Spartakus, Príbeh Anny Frankovej, Hotel Sacher a množstvo iných). 

Zdroj: Česká televize, Julie Vrabelová

Nakrúcanie sa z dôvodu prísnych protipandemických opatrení realizovalo výhradne v  Českej republike, avšak väčšinou v blízkosti slovenských hraníc, vo Valticiach, Miloticiach, Slavkove, ale aj v Kroměříži a v okolí Prahy v období od 10. apríla do 3. júna 2021.

Tak, ako v predchádzajúcich častiach, bola pri nakrúcaní spoločným jazykom angličtina, ale každý z hercov hovoril dialógy materinským jazykom, t.j. po slovensky, česky a nemecky. Každá krajina si následne vyrobila vlastnú jazykovú verziu programu. Za RTVS na realizácii projektu spolupracovali dramaturgička Veronika Gregušová a producent Vladimír Burianek. 

„Výpravná miniséria Mária Terézia má pred sebou finále. Som rád, že sa RTVS podieľala na tomto výnimočnom a veľkolepom diele, ktoré pútavou formou predstavuje divákom rôzne historické postavy. Aj záverečná časť bude stáť za to a som potešený, že si ju spoločne s divákmi RTVS budeme môcť pozrieť počas vianočných sviatkov“, povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. 

Miniséria Mária Terézia mala pôvodne dostať iba prvé dve časti.

Pôvodný projekt totiž rátal iba s mapovaním obdobia pred jej inauguráciou. Televízie, ktoré na prvej sérii participovali, už krátko po jej odvysielaní potvrdili, že projekt bol uzavretý, pričom však začali participovať na vývoji ďalšieho televízneho seriálu, ktorý sa mal odohrávať na prelome 19. a 20. storočia.

Veľký úspech Márie Terézie však nakoniec poupravil plány a televízie predsa len dali príprave pokračovania zelenú. Kým na pôvodnej prvej dvojici dielov participovali slovenská RTVS, rakúska ORF, česká ČT a maďarská MTVA, ďalšie pokračovanie bolo už bez maďarskej verejnoprávnej televízie.

Tvorcovia tak vo finále rozdelili minisériu Mária Terézia na tri časti.

Po prvej časti, ktorá mapovala život panovníčky pred jej inauguráciou, sa v druhej časti presunuli do mimoriadne napätého obdobia pár mesiacov po korunovácii, záverečná časť sa posunie v čase o ďalších 15 rokov.

Tomu tvorcovia prispôsobili aj vyobrazenie panovníčky, keď sa v jednotlivých sériách v jej úlohe vystriedali tri herečky. Zaujímavosťou je, že manžela Márie Terézie, Františka, od začiatku až do finále stvárňuje Vojta Kotek.

Predstaviteľka Márie Terézie v 1. sezóne (Marie-Luise Stockinger, 2017)

Predstaviteľka Márie Terézie v 2. sezóne (Steffi Reinsperger, 2019)

Predstaviteľka Márie Terézie v 3. sezóne (Ursula Strauss, 2021)

Zdroj: TS RTVS

Čítať viac...
Nahor