Televízia
RTVS musí vysvetľovať výber futbalových zápasov v priamom prenose: Divákom sa jej voľba nepáči
RTVS čelí kritike zo strany divákov v rámci výberu futbalových stretnutí, ktoré zaraďuje do priameho prenosu. Od tohto týždňa záverečné zápasy skupín časovo kolidujú a televízia musí rozhodnúť, ktorý zápas ponúkne naživo a ktorý zo záznamu.
Keď dochádza ku stretu dvoch športových podujatí či zápasov na rovnakom podniku, vždy sa na stranu vysielateľa vznesie vlna kritiky, pokiaľ nemá možnosť odvysielať obe udalosti či zápasy súčasne. Tento problém zažíva RTVS aj teraz, keď je nútená vyberať spomedzi súčasne vysielaných zápasov na MS vo futbale ten atraktívnejší a druhý duel vysiela zo záznamu. V televízii sa kopia sťažnosti, ktoré začali pribúdať už v pondelok. Divákom sa nepáčilo, že televízia odvysielala naživo duel Brazília – Kamerun namiesto zápasu Mexika s Chorvátskom. Diváci televízii vyčítajú, že kým v prvom zápase hrala o postup len Brazília, v druhom boli v hre oba tímy.
„Podľa dlhodobých čísel sledovanosti sú najsledovanejšími zápasmi duely, v ktorých figuruje Brazília, Argentína, Taliansko, Nemecko a Anglicko, voľba priameho prenosu duelu domácej reprezentácie a Kamerunu bola preto z pohľadu sledovanosti úplne prirodzená. Zápas sledovalo 281-tisíc divákov a dosiahol vysoko nadštandardný trhový podiel 17,5 %. K rozhodnutiu vysielať zápas Brazília – Kamerun v priamom prenose nás viedla aj skutočnosť športovej hodnoty. Brazília je najúspešnejšou krajinou histórie MS, je najväčším favoritom MS 2014 a po prvý raz od MS 1978 nemala zabezpečený postup už po dvoch zápasoch skupiny. Ak by bola prehrala a vypadla, bola by hrubou chybou RTVS, ak by jednu z najväčších senzácií futbalovej histórie nezaznamenala vo svojom vysielaní v priamom prenose,“ obhajuje svoje rozhodnutie RTVS pred divákmi.
Televízia zároveň spomína, že rovnaká situácia nastala už v minulosti: „Prakticky rovnaká situácia nastala napr. aj na MS 2006 v Nemecku, kde sme tiež uprednostnili v záverečnom kole skupiny F zápas Brazília – Japonsko (4:1), hoci Japonci už mali len teoretickú šancu na postup a nevysielali sme v priamom prenose priamy súboj o postup Chorvátsko – Austrália (2:2). Naše vtedajšie rozhodnutie bolo divákmi prijaté, o čom taktiež svedčili čísla sledovanosti.“
Televízni diváci chcú napriek tomu vidieť ten duel, ktorý je im bližší, no televízia im zápasy na oboch kanáloch v rámci dodržania multižánrovej skladby programu schopná priniesť nie je. „Veľmi si vážime všetkých futbalových fanúšikov, ale dodávame, že každá programová služba má svoju stabilnú a dlhodobo plánovanú programovú štruktúru a vzhľadom na fakt, že RTVS má v súčasnosti k dispozícii len dve televízne programové služby, musíme vychádzať v ústrety aj divákom, ktorí futbal nesledujú. V danej situácii preto nebolo možné na Dvojke kontinuálne vysielať dva futbalové záznamy,“ obhajuje sa.
Aj v prípade zavedenia športového kanála však k týmto situáciám bude dochádzať naďalej. Generálny riaditeľ RTVS, Václav Mika, totižto na nedávnej tlačovej konferencii na otázku Mediaboom.sk, či po zavedení „Trojky“ bude športové prenosy ponúkať aj Jednotka či Dvojka, reagoval jasným zámerom presmerovať všetok šport na tretí kanál a budovať tak pevnú štruktúru prvých dvoch staníc. Naďalej by tak televízia, podobne ako Česká televízia na svojom športovom kanáli, prinášala v prípade kolidovania zápasov iba jeden duel naživo.
RTVS však pripomína, že všetky zápasy sú k dispozícii naživo na internete. A zadarmo. „Pripomíname, že diváci neprídu ani o jeden priamy prenos vďaka až trom živým streamom, ktoré sú v HD k dispozícii na špeciálnej futbalovej stránke futbal.rtvs.sk. RTVS počas 25 hracích dní prinesie až 56 priamych prenosov a len 8 záznamov,“ dodáva RTVS.
RTVS musela neľahkú voľbu učiniť aj v apríli tohto roka, kedy medzi sebou kolidovali pred Majstrovstvami sveta v hokeji prípravný zápas slovenskej reprezentácie a finálový duel domácej extraligy. RTVS uprednostnila zápas národného výberu a divákom mala čo vysvetľovať. Tí ju skritizovali za to, že nepodporila domácu ligu, pričom Slováci hrali iba „prípravák“ televízia argumentovala faktom, že odvysielať zápas národného výberu pred blížiacim sa svetovým šampionátom je „verejným celospoločenským záujmom“.