Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS má za sebou ďalšiu veľkú premiéru: Zvládla ambiciózny projekt True Štúr?

Verejnoprávna televízia cez víkend uviedla odvážne dielo, ktorým chcela pútavou formou objasniť pravdu o našom najväčšom národovcovi. Ľudovít Štúr v dobe svojho pôsobenia dokázal rozvášniť davy, podarilo sa mu to aj v nedeľu večer?

RTVS v nedeľu večer zažila jednu zo svojich veľkých premiér, keď na Jednotke odvysielala dokudrámu True Štúr vyrobenú v spolupráci so spoločnosťou Crazy Company. Označila ju za jeden zo svojich jesenných highlightov, pričom sa stala dominantou jej programu k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra.

Televízia si pri tvorbe dokudrámy o živote a smrti Ľudovíta Štúra dala záležať. Tvorcovia priznali, že chcú zaujať najmä mladú generáciu, čo sa odrazilo na jej spracovaní. Dielo poňali v štýle Sin City, celý sa odohrával v temnote, pričom sa hraná tvorba prelínala s animáciou. Tá dosiahla na slovenské pomery mimoriadne vysokú úroveň, stojí za ňou animátor Noro Držiak.

Dej sa odohráva v noci v roku 1856, keď do Modry prichádza Samuel Hronský (Robert Roth) vyšetriť smrť priateľa Ľudovíta Štúra. Autori si túto postavu vymysleli, aby pomocou nej mohli vyvrátiť rôzne mýty, ktoré o Štúrovi dodnes kolujú. Napríklad, že jeho smrť bola zapríčinená niekým iným, že bol homosexuál a takisto sa pozreli na to, ako to bolo s jeho veľkou láskou Adelou Ostrolúckou. Hronský si myslí, že jeho smrť nebola náhodou, ale vraždou, a tak každého upodozrieva. Stretáva sa s jeho najbližšími a vypytuje sa na Štúra.

True Štúr nebol len klasickým dokumentom o živote národovca, ale zdramatizovaná séria faktov zo života Štúra a obdobia, v ktorom žil, s pútavým príbehom a určitou líniou. Tvorcom sa podarilo dielo spracovať na vysokej úrovni v spojení s výbornou animáciou a rovnako vydareným nasvietením. Dielu významne pomohlo angažovanie fantastického Roberta Rotha, ktorý mal v tejto oblasti svoju premiéru, no úlohy sa zhostil tradične svojsky a dokonale. Zahrala si aj Táňa Pauhofová, ktorá stvárnila postavu Adely Ostrolúckej, Vladimír Zboroň, Vít Bednárik, Lukáš Dóza a iní.

Napriek snahe priniesť fakty o Štúrovi pútavou formou pre mladých bola dokudráma skôr náročnejším dielom. RTVS sa ňou ale vydala rozhodne správnou cestou. Je otázne, či sa takéto projekty v prípade pravidelnej realizácie dostanú k masám, ich cieľ by rozhodne nemal byť menšina. Dôkazom je aj nasadenie dokudrámy na hlavnej Jednotke.

Tá z hľadiska sledovanosti dosiahla podpriemerný výsledok. Po započítaní archívnej sledovanosti sledovalo premiéru True Štúr celkovo 103-tisíc divákov starších ako 12 rokov a podiel sa vyšplhal len na 5,1 %. V komerčnej cieľovke, a teda u mladých divákov, na ktorých Jednotka cielila, dosiahla podiel len 4,5 % pri počte divákov 53-tisíc. Priemer Jednotky v prime-time je v oboch cieľovkách minimálne dvojnásobný (septembrové čísla). Pri tomto projekte RTVS je však prvoradý účel.

Samotní tvorcovia naznačili, že ak tento typ dokumentu uspeje, sú pripravení s predstavovaním významných osobností obdobnou formou pokračovať aj naďalej. A pokračovať by určite mali. Televízia obsahovo splnila projektom účel, o čom svedčí aj mnoho pozitívnych reakcií.

Čítať viac...
Nahor