Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Mayo Hirc

Tlačová správa

RTVS koprodukuje čierno-biely film Fašiangy, finišuje s nakrúcaním. V hlavných úlohách Judit Bárdos či Attila Mokoš

V múzeu slovenskej dediny v Martine sa minulý týždeň nakrúcali jedny z posledných scén pripravovaného filmu Fašiangy, ktorého predlohou scenára je novela Františka Švantnera – Piargy. Piargy bola osada bizarných a temných postáv, ktorú v období fašiangov zmietla lavína a katastrofu vo filme prežije len jedno dievča. V hlavných úlohách sa predstavia Judit Bárdos, Daniel Fischer, Attila Mokoš a Jana Kvantíková.

Fašiangy prinášajú metaforický, takmer mystický príbeh o nejasnej vine a krutom treste cez osud mladej Juliše a dediny Piargy. Dievčina Juliša, ktorá sa vydá za syna najbohatšieho statkára, ale neubráni sa násilným zvodom svojho svokra, sa ocitne uprostred drsného milostného trojuholníka. Jej príbeh sa odohráva v horskej dedine, kde ľudia žijú zdanlivo zbožným životom, ale za múrmi svojich domovov hrešia v túžbe po svojom prospechu, postaveniu a pôžitkoch.

„Lyrizovaná próza inšpiruje slovenských tvorcov audiovizuálnych diel už dávno, v televíznom archíve  máme skvosty, ktoré si znovu a znovu nachádzajú svojho diváka obsahom, posolstvom aj formou spracovania. Tentoraz divákovi ponúkneme film inšpirovaný poviedkou Piargy  a vlastne  celým dielom Františka Švantera, ktorý fascinuje prelínaním mýtu, tajomstiev a baladických momentov a dramaticky konfrontuje človeka s ním samým. Odhaľovanie živelných impulzov v človeku na obnaženie jeho egoizmu, sebalásky a zbabelosti inšpirovalo aj tvorcov,“ prezradila o koprodukčnej spolupráci Magdaléna Glasnerová, dramaturgička RTVS.

Príbeh filmu vrcholí počas fašiangov a veľkým problémom filmárov bol počas ostatných dvoch zím sneh. Teplé počasie spravilo svoje aj s jednou z najdôležitejších scén vo filme – lavínou, ktorá zničí dedinu. Tú sa tvorcovia snažili natočiť počas dvoch zím. „Už minulú zimu sme mali všetko pripravené na odpálenie lavíny v spolupráci s lavinármi, ktorí účelovo odstreľujú lavíny. Odstrelili ju trikrát, no ani raz sa neodtrhla. Chceli sme to natočiť opäť túto zimu, ale, žiaľ, ani teraz nám počasie nepraje a nenapadol dostatok snehu na mieste, ktoré máme vybrané,“ opísala komplikácie pri natáčaní Silvia Panáková, producentka filmu. Filmári si preto pomôžu modernou technikou a túto kľúčovú scénu dorobia v štúdiu. Posledná klapka filmu Fašiangy je naplávaná na marec, kedy tvorcovia plánujú nakrútiť posledné zimné scény.

Dobový historický čierno-biely film, na ktorom sa koprodukčne podieľa aj RTVS, vzniká v slovensko-česko-macedónskej spolupráci pod vedením macedónsko-českého režiséra Iva Trajkova. Celovečerný film Fašiangy sa nakrúcal na nádherných lokáciách slovenskej prírody – v martinskom skanzene, v Sitne, Banskej Štiavnici, v Krahuliach pri Kremnici, Lozorne, ale aj v Bratislave či v českom Třebíci. Prvá klapka padla v roku 2016. Na filme pracovalo viac ako 250 ľudí, ktorí strávili pri výrobe 45 natáčacích dní. Film by sa mal dostať do kín na prelome tohto roka.

TS RTVS
Foto: Mayo Hirc

Čítať viac...
Nahor