Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS ešte potrápi komerčné stanice: Balík nových lokálnych filmov odštartovala ako dvojka, takéto premiéry prinesie!

Telerozhlas sa pravidelne púšťa do viacerých koprodukcií, ďalšie z nich majú televíznu premiéru postupne od tohto mesiaca.

Jednotka RTVS má aj pre túto sezónu pripravenú porciu premiérových česko-slovenských filmov, do ktorých realizácie sa pripojila ako koproducent. Miesto pre lokálne filmy opäť našla verejnoprávna televízia v nedeľnom prime-time, kde bude postupne uvádzať aj viacero nových filmov.

Telerozhlas prvú z pripravených premiér nasadil túto nedeľu, pričom sa jej podarilo prebojovať do pozície trhovej dvojky. S trilerom Dôverný nepriateľ pritiahla Jednotka 284-tisíc divákov, podiel bol na úrovni 13 %. Jednotka však bola dvojkou aj v komerčnej cieľovke, divákov mohla brať ako Joj, ktorá uhrala so svojím nedeľným filmom dosiaľ najmenej, sledovanosť klesla aj šou Tvoja tvár znie povedome.

Ani v ďalšiu nedeľu nebudú mať Markíza s Joj voľný priestor, Jednotka bude večer vysielať priamy prenos priateľského futbalového stretnutia Slovenska proti Paraguaju. V nasledujúce nedele budú nasledovať reprízové snímky Teória tigra a Tlmočník.

RTVS má však pripravený viacero ďalších premiér. Túto jeseň odvysiela českú koprodukčnú životopisnú drámu Jan Palach (2018), ktorá aj na základe faktických prameňov sleduje život a okamihy rozhodnutia študenta, ktorá sa na protest proti okupácii Československa upálil v centre Prahy.

V jej vysielaní sa objaví taktiež oceňovaný historický triler Toman (2018), ktorý si vyslúžil množstvo nominácií ale aj ocenenia na vlaňajšom Českom levovi a tohtoročnej ankete Slnko v sieti. Snímka Ondřeja Trojana prináša príbeh šéfa zahraničnej rozviedky z temného obdobia povojnových rokov 1945 – 1948 a tiež rekonštrukciu skutočných udalostí.

Ďalšou premiérou bude romantická športová dráma Zlatý podraz (2018) odohrávajúca sa rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Osudovú lásku mladého basketbalistu a tanečnice, ktorá prenasledovaná osudom uteká pred Stalinom aj Hitlerom, ovplyvňuje neľahká doba a na pozadí politiky príbeh vrcholí v roku 1951, kedy je Európa na niekoľko rokov rozdelená železnou oponou.

Do vysielania RTVS zaradí aj čerstvú snímku režiséra Ivana Ostrochovského – drámu Posol (2019), ktorá na svoju premiéru ešte len čaká. Hlavný hrdina, mladý Michal, sa v časoch normalizácie začiatkom osemdesiatych rokov pokúsi režimu uniknúť a prihlási sa na rímskokatolícku bohosloveckú fakultu. Televíznu premiéru bude mať aj slovensko-česko-ruská dráma Pivnica (2018), ktorá prináša príbeh rozvráteného vzťahu manželov, ktorých však spája ich 16-ročná dcéra. Tá sa jedného dňa nevráti domov, no nikto im nedokáže pomôcť. Po strate dôvery v políciu sa otec vydáva odhaliť pravdu na vlastnú päsť.

Jednotka tiež uvedie úspešnú slovenskú romantickú komédiu Loli Parádička (2019). Smiešno-trpký príbeh z východného Slovenska, ktorý búra predsudky, spojí hendikapovaného predavača na jarmoku s rómskym dievčaťom. Kým ich nečakané stretnutie skončí úprimnou láskou, v ich okolí pre nevšedné spojenie musia hľadať pochopenie.

RTVS navyše do jesennej štruktúry zaradí aj dva filmové projekty z vlastnej produkcie. Spoločne so snímkou Tiene minulosti odvysiela televízny film Nero a Seneca, ktorý je originálnym divadelno-filmovým projektom televízie nakrúcaným v jej najväčšom štúdiu. Režisérom je programový riaditeľ RTVS, Marek Ťapák.

Nero a Seneca je adaptáciou divadelnej hry súčasného ruského dramatika Edvarda Radzinského. Príbeh tejto divadelnej a televíznej drámy privedie divákov do starého Ríma. Nero zahrá Senecovi posledné divadlo v jeho živote. Celá scéna sa bude odohrávať v aréne, ktorú postavila RTVS vo svojom štúdiu. V hlavnej úlohe Nera sa predstaví Richard Autner, Senecu stvárniVladimír Jedľovský. Senátora Flavia bude hrať Martin Horňák a filozofa Diogena Peter Šimún. Roly Venuše sa zhostí Marta Maťová a Amora René Schleifer.

Anotácia televízneho filmu Nero a Seneca
Na pozvanie cisára Nera prichádza do Ríma jeho niekdajší učiteľ, filozof Seneca. Dôvod, pre ktorý si ho cisár urgentne nechal zavolať k sebe po rokoch života v ústraní, Senecovi nie je známy. Ich stretnutie sa odohráva za prítomnosti gréckeho filozofa Diogena (ktorý je stovky rokov po smrti) a senátora Flavia, ktorého Nero bez okolkov považuje za koňa. Bizarné nadrealistické panoptikum dopĺňa dvojica otrokov – mladík a dievčina, ktorých Nero oslovuje Amor a Venuša. Senecovi je jasné, že ho čaká všetko len nie obyčajný rozhovor. Postupne sa stáva divákom krutého a dvojzmyselného divadla, ktorým ho Nero za pomoci hercov-otrokov konfrontuje so svojím dospievaním. V ňom hral Seneca nezastupiteľnú úlohu. Na jeho konci Senecu čaká obvinenie zo zrady, ktorú Nero trestá tým najvyšším trestom.

Čítať viac...
Nahor