Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS dostane od ľudí viac: Koncesionárske poplatky sa majú definitívne zvýšiť o polovicu!

Zvýšenie poplatkov bola jedna zo snáh riaditeľa Václava Miku.

Verejnoprávnej televízii a rozhlasu sa podarí dosiahnuť zvýšenie koncesionárskych poplatkov. Václav Mika o tejto nutnosti v súvislosti s rozpočtom RTVS hovorí už niekoľko rokov. Zvýšenie prebehne na úroveň, akú Mika vytýčil v roku 2014. Vtedy na tlačovej konferencii oznámil, že RTVS potrebuje koncesie zvýšiť na úroveň okolo sedem eur, aby boli rozhlas aj televízia programovo udržateľné. O zvýšení pritom hovoril už od roku 2015.

Nakoniec sa mu to podarí teraz. Pripravená je už novela zákona, ktorá zvyšuje koncesionárske poplatky na 7 eur za mesiac. Informoval portál Mediálne.sk. Doterajšia výška koncesie bola 4,64 eur. Novela sa dostáva do parlamentu a bude čakať na svoje schválenie. Zvýšenie by malo nastať od 1. januára 2017.

Polovičná sadzba, v tomto prípade 3,5 eura, ostáva pre dôchodcov, povinnosť platiť koncesie odpadá pre domácnosti ťažko postihnutými osobami a poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Platiť koncesiu je povinný naďalej každý odberateľ elektrickej energie.

Výška koncesionárskych poplatkov sa na Slovensku nemenila 13 rokov. Václav Mika pred dvomi rokmi na zvolanom brífingu zdôraznil, že sa financovanie RTVS dostalo do dlhodobo neudržateľného stavu a predstavil jeden zo svojich plánov zvyšovania rozpočtu inštitúcie, medzi ktorými boli aj vyššie koncesie. Cieľom vyšších poplatkov by malo byť aj odštartovanie tretieho televízneho kanála. Zároveň pripomenul veľký rozdiel v rozpočtoch medzi slovenskou televíziou a rozhlasom a okolitými krajinami.

Pokiaľ poslanci novelu zákona schvália, RTVS pritečie budúci rok do rozpočtu podľa Mediálne.sk o približne 37,7 milióna eur viac. Očakáva sa celková suma vyše 109 miliónov eur, doteraz vyzbierala ročne cez 72 miliónov.

Čítať viac...
Nahor