Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS dostala za násilie niekoľkotisícovú pokutu! Rada si posvieti na objektívnosť v hlavných správach

Regulátor rozdával ďalšie pokuty, najvyššie sa ušli Markíze s Joj. Zároveň sa púšťa do prešetrovania sťažností na výstupy verejnoprávnej televízie i rozhlasu, podobne aj Televíznych novín.

Priveľa krvi a násilia ukázala verejnoprávna televízia pred povolenou hodinou. Rada pre vysielanie a retransmisiu ju na ostatnom zasadnutí pokutovala sumou 3 319 eur za upútavku na film Mongol – Džingischán, ktorú odvysielala po 18:30. Snímka bola označená 15-tkou piktogramom a zobrazovala drsné scény.

Približne raz toľko bude musieť zaplatiť Markíza. Rade sa nepáčila upútavka na druhý Super výber a taktiež zaradenie proma na Búrlivé víno, kde nedošlo k „zreteľnému oddeleniu reklamy od iných programov“. Joj zas dostala pokutu 5 500 eur za to, že film Prepadnutie v Pacifiku prerušila v novembri 2015 päťkrát.

Jedna z upútaviek na druhý Super výber

Rada zároveň začína prešetrovať hneď niekoľko sťažností týkajúcich sa objektívnosti RTVS. Preverovať bude príspevok zo Správ RTVS z 15. februára 2016 Vysokoškolskí pedagógovia začínajú ostrý štrajk, ostatní učitelia prechádzajú do štrajkovej pohotovosti, na objektivitu si posvieti aj pri príspevku o masérovi Kostkovi v Rádiožurnále z 5. februára 2016. Sťažnosť došla aj na vysielanie Rádia Patria z 18. a 19. februára 2016, a to pri príspevkoch o prieskume volebných preferencií agentúr MVK a AKO.

Sťažnosti ohľadom objektívnosti a nestrannosti prišli aj na Televízne noviny. Rada bude prešetrovať príspevky Vyzerá to na dvojkoalíciu z dňa 15. 2. 2016 a Posledný prieskum z 19. 2. 2016. V Hlavných správach TA3 sa zas v rovnakých dňoch nepozdávali divákom príspevky Do NR SR by išlo 7 strán a o štyri dni neskôr príspevok Do NR SR by išlo 8 strán.

Kompletný výstup zo zasadnutia Rady nájdete v tomto článku.

Čítať viac...
Nahor