Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Aktuality

RTVS došla trpezlivosť: Zachraňuje jarný prepadák, napodobní Tajomstvo mojej kuchyne!

Jeden z najväčších tohtoročných neúspechov spomedzi noviniek RTVS sa pokúsi televízia resuscitovať.

Ani po troch mesiacoch sa prvé televízne novinky nového vedenia telerozhlasu uchytili len vlažne či rovno neúspešne.

Hit roka, Traf to!, Najvernejší alebo Pravidlá mojej ženy dosahujú vo vysielaní Jednotky len priemerné, no zväčša najmä podpriemerné výkony sledovanosti, pričom s prvým z nových programov už vedeniu RTVS začína dochádzať trpezlivosť.

Vôbec najväčší neúspech zažíva nedeľná podvečerná náhrada dlhoročného Tajomstva mojej kuchyne.

V čom vynikalo Tajomstvo mojej kuchyne

Kedysi úspešná kuchárska šou s Kamilou Magálovou prinášala pravidelne tradičné, ale aj nové recepty s mnohými modernými tipmi a vylepšeniami pre domácu kuchyňu.

Recepty pripravovala Magálová spoločne s renomovaným šéfkuchárom a jej hosťami.

Magálová, ktorá bola nenahraditeľnou tvárou projektu, sa však rozhodla na konci roka 2020 v relácii skončiť. Dôvodom bol najmä skorší odchod michelinského kuchára Pavla Pospíšila, ktorý s Magálovou dlhodobo reláciou sprevádzal. Z obrazoviek sa stiahol v prvom pandemickom roku pre zdravotný stav.

RTVS sa pokúsila formát Tajomstvo mojej kuchyne udržať na obrazovke aj ďalšie dva roky.

Od februára 2021 miesto po Pospíšilovi v Tajomstvo mojej kuchyne prevzal šéfkuchár Gabo Kocák, ktorý už mal v minulosti vlastnú šou na komerčnej Joj, pre ktorú vyrábal reláciu 15 minútový kuchár. Samotnú Magálovú v programe nahradil spevák Robo Papp. Ten nakoniec v relácii vydržal jeden rok, od januára 2022 jedinou stabilnou tvárou programu ostal Kocák, ktorého každý mesiac na mieste spolumoderátorky sprevádzala iná známa žena zo šoubiznisu. Dočasné dvojice si k sebe pozývali aj ďalších hostí.

Tajomstvo mojej kuchyne sa nové vedenie RTVS nakoniec rozhodlo zrušiť.

Nedeľná novinka najväčším neúspechom

V nedeľnom varení však pokračovalo od januára s novým už súťažným formátom Pravidlá mojej ženy, ktorému sa však vo vysielaní vôbec nedarí.

Nedeľná podvečerná relácia Pravidlá moje ženy od prvých dielov na obrazovke RTVS prepadáva, doteraz dosahuje podiely na trhu iba v okolí 7 % pri celkovej sledovanosti cez 130-tisíc divákov. Priemerné podiely Jednotky sa pohybujú na úrovni okolo 11 %.

Viac divákov dokonca sleduje aj dennú šou Traf to! alebo magazín Najvernejší, ktorý Pravidlám mojej ženy predchádza.

RTVS zavádza novinky

Televízia od konca marca zavádza v Pravidlách mojej ženy novinky.

V mnohom sa pritom mohla inšpirovať zrušeným Tajomstvom mojej kuchyne, do relácie zavádza stabilný ženský moderátorský element, obmedzuje súťažnú časť a zameria sa na spoločné varenie moderátorky so šéfkuchárom.

V šou aj naďalej ostáva Peter Duranský, ktorý je pre RTVS cenným úlovkom. Ako prvý Slovák získal Michelinskú hviezdu.

Televízia už však po troch mesiacoch prehodnotila ambíciu spraviť z neho aj plnohodnotného moderátora programu.

Od najbližšej nedele tak k nemu pribudne stabilná moderátorka Katarína Brychtová, ktorá sa doteraz divákom v relácii Pravidlá mojej ženy prihovárala len komentátorským hlasom.

Brychtová takto po čase opäť dostáva na televíznej obrazovke RTVS pravidelné moderátorské miesto.

Naposledy sa objavovala ako moderátorka relácie Klub na Trojke, po skončení archívneho kanála však televízia viac s programom nepokračovala.

„Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa raz ocitnem v tomto štúdiu a budem stáť vedľa michelinského šéfkuchára Petra Duranského. Je to úžasné, zatiaľ nás to veľmi baví. Každé varenie v televízii je veľmi náročné, ale s Peťom je to radosť, je neskutočne šikovný. Je veľmi fajn, že sa ho môžem pýtať a on ochotne vysvetlí postupy a finty. Myslím si, že toto je zaujímavé aj pre divákov, že sa opäť dozvedia niečo nové,“ povedala k novej moderátorskej príležitosti Brychtová.

Zaujímavosťou je, že Brychtová bola vôbec prvou, po ktorej RTVS siahla v roku 2022 po ďalších zmenách v Tajomstve mojej kuchyne. Práve ona bola prvou dočasnou spolumoderátorkou Gaba Kocáka v novom koncepte.

Pravidlá mojej ženy menia koncept

RTVS navyše potvrdzuje, že sa v Pravidlách mojej ženy viac posunie k bývalému formátu Tajomstvo mojej kuchyne.

„S príchodom novej moderátorky mení relácia čiastočne aj svoj koncept,“ uviedla televízia.

„Do relácie prichádza obľúbená televízna tvár Katka Brychtová, ktorá sa zhostí pozície moderátorky a v tandeme so šéfkuchárom Petrom Duranským bude nielen sprevádzať súťažiacich prípravou receptov, ale taktiež divákom ponúknu výnimočné recepty, ktoré pripravia oni sami. S príchodom Katky Brychtovej tak kuchárska šou ponúkne divákom ešte viac kuchárskych tipov a inšpirácie,“ oznámila televízia.

V relácii tak ostáva zachovaná súťažná časť medzi dvomi pármi, zároveň sa však televízia pokúsi zacieliť na bývalých divákov Tajomstva mojej kuchyne podobným varením moderátorky so šéfkuchárom a novými tipmi do kuchyne.

Vynovené Pravidlá mojej ženy odvysiela Jednotka po prvý raz v nedeľu 26. marca o 18:15.

„Mám z toho veľmi dobrý pocit a oceňujem túto zmenu, pretože do relácie prináša čerstvý vietor. Mne to zároveň uľahčilo prácu a budem sa venovať predovšetkým vareniu a Katka sa postará o tú „diskusnú“ časť so súťažiacimi. Aj popri našom spoločnom varení budeme rozoberať rôzne zaujímavé témy,“ dodal k novinkám v relácii šéfkuchár Duranský.

Ako bude vyzerať nový koncept Pravidiel mojej ženy

Na začiatku sa diváci môžu tešiť na originálny recept, ktorý budú spoločne pripravovať Katka s Petrom. Ten následne ochutnajú aj súťažné páry pri neformálnom zoznámení.

Nasledovať bude súťažná časť, ktorú diváci už veľmi dobre poznajú. Muži budú pripravovať v kuchyni súťažný recept podľa navigácie svojich žien. Tie im budú pokyny diktovať prostredníctvom slúchadla.

Popri varení ich Katka s Petrom budú pozorne sledovať, trošku vyrušovať otázkami a prípadne im aj poradia. Následne prebehne tradičným spôsobom ochutnávanie, vyhodnotenie a vyhlásenie víťazov.

Víťazný pár pokračuje v súťaži v nasledujúcej epizóde.

Novinkám sa nedarí

Ani v tretí mesiac roka nezaberajú RTVS tohtoročné novinky.

Denná podvečerná súťažná šou Traf to!, ktorá nahradila dlhoročnú reláciu 5 proti 5, sa mala v ostatných dňoch pohybovať v okolí 150-tisíc divákov a na podieloch okolo 8 – 9 % v univerzálnej cieľovej skupine.

Celodenný priemer Jednotky je na úrovni 11 %.

Pravidlá moje ženy dosahujú spomínané podpriemery Jednotky na úrovni len okolo 7 % s celkovou sledovanosťou cez 130-tisíc divákov. V počte divákov naďalej zaostávajú za magazínom Najvernejší, ktorý relácii o varení predchádza. Darí sa mu tak viac aj v podiele na trhu na úrovni 9 – 10 %.

Na priemeroch Jednotky sa hýbe štvrtková spomienková šou Hit roka, ktorú vysiela Jednotka v rámci osláv 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Podielovo sa hýbe okolo 10 – 11 % s celkovou sledovanosťou okolo 200 až 230-tisíc divákov.

RTVS sa však verejnosti zvykne pochváliť iba sledovanosťou sobotných nočných repríz, ktoré spravidla dosahujú vyššie podiely na trhu okolo 13 – 15 %.

 

Čítať viac...
Nahor