Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS blízko straty populárnych prenosov, nepredĺži práva na Ligu majstrov! Do boja vstúpili Markíza s Joj

Ceny športových práv naprieč súťažami rastú, RTVS našla svoj strop.

Liga majstrov na obrazovke RTVS podľa všetkého skončí. Najprestížnejšia klubová súťaž v Európe patrila k športovým stáliciam verejnoprávnej televízie, ktorá aktuálne rokuje o kúpe práv pre nadchádzajúce tri sezóny počnúc sezónou 2018/2019.

RTVS však narazila na výrazné zvýšenie cien za práva oproti poslednému tendru. Ten prebehol v roku 2015. Programový riaditeľ Tibor Búza pre Mediálne.sk priznal, že cenový návrh držiteľa práv je zhruba o polovicu vyšší ako naposledy. Telerozhlas už v minulosti za športové práva na prestížne súťaže poriadne priplácal. Posledne vstúpil do tvrdého boja o zisk práv na futbalové EURO 2016, kde sa predstavilo aj Slovensko. RTVS nakoniec dala najvyššiu ponuku, na ktorú už nereagovali komerčné stanice, nákup práv napriek výrazne vyššej sume vtedy obhajovala.

Aktuálna situácia ohľadom práv na Ligu majstrov je odlišná, RTVS nepristúpi už na prvú cenovú ponuku držiteľa práv. „Cena za vysielacie práva bola taká vysoká, že si ju na Slovensku ani v Česku nemohla dovoliť žiadna z plnoformátových televízií,“ povedala prednedávnom hovorkyňa telerozhlasu Erika Rusnáková.

Portál Šport.sk však informoval, že do vyjednávania vstúpili obe komerčné televízie, pre ktoré by Liga majstrov mohla znamenať významnú posilu na menších staniciach. Záujem potvrdila ako Markíza tak Joj, ktorá už prenosy z tejto futbalovej súťaže v minulosti vysielala. Práva získala krátko po spustení vysielania na jeseň 2002.

Ani záujem Markízy a Joj však nemusí znamenať, že Liga majstrov ostane na veľkých televíziách aj od budúcej jesene. Vysoká cena práv môže nakoniec odradiť aj komerčných vysielateľov. Zápasy v súčasnosti vysiela aj platená Digi Sport, ktorá rovnako rokuje o právach na ďalšie sezóny.

Čítať viac...
Nahor