Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS aj Markíza v sobotu mimoriadne: K inaugurácii Zuzany Čaputovej pripravujú niekoľkohodinové vysielanie!

Dve celoplošné televízne stanice spoločne s hlavným kanálom Slovenského rozhlasu prinesú špeciálne vysielanie z inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej.

36 kameramanov, 5 osvetľovačov, 4 strihači, 12 technikov, 4 režiséri, celkovo 34 kamier, v akcii 4 prenosové vozy, 4 DSNG satelitné vozy a 3 elektrické agregáty. Takto sa na inauguráciu zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej pripravila RTVS, ktorá je zároveň oficiálnym vysielateľom slávnostnej inaugurácie. Tento slávnostný deň bude pokrývať minútu po minúte, a to od dopoludňajších hodín od 10:55.

Špeciálne vysielanie potrvá až niekoľko hodín, RTVS pripravuje celkovo štvorhodinový priamy prenos. Televíznym vysielaním budú sprevádzať Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník a Viliam Stankay. Televízia k tejto príležitosti pripravila aj špeciálny dokument. „Veľkým lákadlom pre televíznych divákov Jednotky bude pohľad do zákulisia prezidentského paláca. V pripravenom dokumente sa diváci dozvedia o histórii Grasalkovičovho paláca, prostredníctvom televíznych kamier nazrú do jeho miestností, v ktorých sa pohybovala aj Mária Terézia a prezident nedávno prijal významných svetových politikov ako francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, či amerického ministra zahraničných vecí Mikeho Pompea,“ uviedla televízia. Telerozhlas zároveň sľubuje prekvapenie, ktoré odhalí hneď v úvode vysielania a rovnako „bonus“ na záver. 

Špeciálne vysielanie k inaugurácii už potvrdila aj Markíza. Tá svoje mimoriadne vysielanie začne o 11:00, vyhradila mu celkovo dve a pol hodiny do 13:30. Vysielaním bude sprevádzať Zlatica Švajdová Puškárová, priamo na mieste diania budú prítomné štáby, so živými vstupmi budú vstupovať Viktor Vincze a redaktorka Martina Töröková. Markíza sľubuje aj bulvárnejší rozmer celej udalosti, keď bude monitorovať aj príchod hostí na slávnostnú ceremóniu v Redute.

Spoločne s Puškárovou budú v štúdiu aj hostia, ktorí budú rozoberať protokol, spoločenskú etiketu ale aj pohľad na udalosť zo sociologickej stránky. „Diváci sa môžu tešiť na skutočne bohatý program, celé dianie od zloženia prezidentského sľubu, cez prehliadku čestnej stráže, až po prechod prezidentky bratislavským Starým Mestom, budú v našom štúdiu komentovať naslovovzatí odborníci – expert na etiketu Ladislav Špaček, znalkyňa protokolu Katarína Diková Strýčková a sociológ agentúry Focus Martin Slosiarik,“ povedal. riaditeľ spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča.

V rozhlase bude inauguráciu pokrývať Rádio Slovensko v živom vysielaní. V štúdiu v pyramíde Slovenského rozhlasu moderátor Juraj Jedinák privíta viacerých hostí, medzi nimi aj politológa Erika Lášticu z FiF UK. Z Reduty, Dómu sv. Martina a spred prezidentského paláca sa priamo do vysielania prihlásia traja redaktori.

Samotný prenos inaugurácie začne z bratislavskej Reduty, kde počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR zloží Zuzana Čaputová prezidentský sľub. Nasledovať bude prehliadka čestnej stráže na Hviezdoslavovom námestí a ekumenická bohoslužba z Dómu sv. Martina. Následne sa dianie presunie pred prezidentský palác, v ktorom Andrej Kiska symbolicky odovzdá palác novej prezidentke. RTVS bude v priamom prenose sprevádzať prezidentku aj na slávnostnú recepciu.

Čítať viac...
Nahor