Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Rozsiahle zmeny vo vlastníctve médií pokračujú: Nový Čas s novým majiteľom, Markíza je dosiaľ najbližšie k svojmu predaju!

Predaj Markízy či Novy doteraz blokovala najmä nutnosť prevziať portfólio skupiny CME v strednej a východnej Európe, záujemcovia o kúpu tuzemských staníc sa však vo svojich záujmoch majú spojiť.

Rozsiahle zmeny vo vlastníctve najväčších slovenských médií pokračujú ďalšou vlnou. Už dlhodobo sa hovorí ako o predaji najväčších televíznych staníc v našom okolí Markízy a Novy, tak o odpredaji printových titulov vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktorý sa aj stane realitou.

Vo fáze špekulácií je naďalej situácia okolo Markízy a Novy, ktoré by však k svojmu predaju mali byť dosiaľ najbližšie. Ich súčasný majiteľ, spoločnosť CME, sa rozhodol sústrediť na aktivity v Amerike a predáva svoje portfólio na Slovensku, v Česku, Bulharsku a Rumunsku. Televízne stanice z týchto trhov sa CME rozhodlo predať spoločne, čo sa stalo prekážkou pri predaji ako Markízy tak Novy do rúk lokálnych záujemcov.

Český týždenník Euro však informoval, že obe stanice by predsa len mohli skončiť v rukách českých podnikateľov. Uviedol, že pri kúpe portfólia CME v strednej a východnej Európe majú spojiť svoje sily viacerí finančníci, týždenník hovorí o minimálne troch. „Podľa niekoľkých od seba nezávislých zdrojov týždenníka Euro sa skupinka najbohatších Čechov v najbližšej dobe spojí a kúpi televíziu Nova, resp. celú mediálnu skupinu CME,“ napísal denník. O Novu sa podľa týždenníka mali v tomto roku už zaujímať spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, Marek Dospiva, aj väčšinový vlastník skupiny EPH, Daniel Křetínský. Týždenník ich spomína aj v príbehu o finančníkoch, ktorí aktuálne sledujú vysielanie Novy o čosi pozornejšie. Spoločne s nimi menuje aj Petra Kellnera. Celá transakcia by mala presiahnuť hodnotu 50 miliárd českých korún, v prepočte viac ako 1,95 miliardy eur.

V prípade vydavateľstva Ringier Axel Springer a jeho predajov a akvizícií sa od špekulácií prešlo k oficiálnym stanoviskám. Vydavateľ Nového Času v oficiálnej správe informoval, že sa dohodol na odpredaji svojho printového portfólia a rovnako najväčšieho slovenského denníka. Nový Čas v jednom balíku s týždenníkom Nový čas Nedeľa, najnavštevovanejším bulvárnym webom Čas.sk a videoportálom Tivi.sk získa spoločnosť FPD Media s.r.o podnikateľa Antona Siekela.

V druhom balíku vydavateľstvo Ringier Axel Springer predáva tlačené magazíny – týždenníky Nový Čas pre Ženy a Život, mesačníky Nový Čas Krížovky, Nový Čas Bývanie, EVA, Madam EVA, GEO a AUTO BILD spolu so všetkými ich online rozšíreniami vydavateľstvu News and Media Holding, a.s.. To má už teraz pod sebou denník Plus jeden deň, týždenníky Plus 7 dní, Trend, Šarm, Báječná žena a mesačníky Emma, Záhradkár, Pekné bývanie, Zdravie, Dobré jedlo a Poľovníctvo a rybárstvo.

Ringier informoval, že v kontexte odpredaja, nie je plánované žiadne znižovanie počtu zamestnancov, ani rušenie redakcií. Predajná transakcia portfólia tlačených novín podlieha schváleniu zo strany kompetentných orgánov v oblasti kontroly fúzií. Uzavretie oboch transakcií sa očakáva v polovici roka 2018.

Kým vydavateľstvo News Media Holding si touto transakciou upevní pozíciu medzi tlačenými titulmi, zájmom Ringieru je zvyšovať dominanciu na poli online projektov. Vydavateľstvo totižto odkúpilo silné online značky Autobazar.eu, Topreality.sk a aj Aktuálne.sk, ktoré sa spojí so spravodajským webom Aktuality.sk. „Predávame náš denník a tlačené magazíny s cieľom ešte viac zvýrazniť profil nášho portfólia, ako vedúceho digitálneho vydavateľstva na Slovensku. Autobazar.eu, TopReality.sk, ako aj doména Aktualne.sk dokonale zapadajú do nášho portfólia a dokazujú konzistentnosť napĺňania našej stratégie,“ uviedol Milan Dubec CEO Ringier Axel Springer Slovakia.

Čítať viac...
Nahor