Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Viete prví

Rozhodnuté o ďalšej veľkej šou RTVS! Návrat v netradičnej sezóne, vyšachuje Milujem Slovensko?

Návrat do vysielania po netradične dlhej prestávke plánuje niekdajšia dvojička Milujem Slovensko.

Exodus zábavných programov na obrazovke RTVS sa nateraz nekoná.

Nový šéf telerozhlasu, Ľuboš Machaj, minulý rok v období svojho zvolenia do funkcie avizoval zmenu v programovom profilovaní RTVS, ktorá na obrazovke hlavnej Jednotky dlhodobo uprednostňovala zábavné programy.

„Milujem Slovensko, Záhady tela, Neskoro večer alebo Čo ja viem neponúkajú vo verejnoprávnom médiu dôležitú pridanú hodnotu, nezanechávajú pre budúce generácie obraz o našom živote,“ zaznelo ešte v projekte Ľuboša Machaja.

Kým taká Joj svoje hlavné večerné vysielanie v rámci pôvodnej tvorby skladá momentálne iba zo seriálov, Jednotka roky stavia svoj program, naopak, na zábavných šou a seriály v jej štruktúre neraz prakticky absentujú.

Za posledných päť rokov odvysielala Jednotka v prime-time iba dva vlastné pôvodné seriály – Hniezdo a Priznanie. Doplnili ich koprodukčné projekty Inšpektor Max, Strážmajster Topinka a Mária Terézia.

Markíza len túto jar nasadila do vysielania tri nové seriály, Joj pridala dve minisérie k už ďalším dvom vysielaným seriálom.

„Písal som v projekte, že je tej zábavy trochu veľa. Producenti mi hovorili, že je to predsa lacnejšie a sú to nakupované formáty, jednoduchšie na výrobu. S tým sa však uspokojiť nedá,“ povedal Machaj vo vysielaní RTVS v lete 2022.

Menej zábavy sa zatiaľ nekoná

Nový riaditeľ štátnej televízie vyhlásil, že sa chce zamerať na projekty, ktoré si svoju hodnotu udržia aj o 20 rokov.

Súčasne chcel obmedziť počet zábavných večerov. Jednotka zvykne už niekoľko rokov zábavné programy vysielať od štvrtka do soboty, prípadne až do nedele.

Po Machajových vyjadreniach nasledovala mediálna mela a špekulácie, ktoré programy skončia. Sám riaditeľ naznačoval vyčerpanosť formátu 5 proti 5, ktorý nakoniec aj zrušil a nahradil však menej sledovanou novinkou Traf to!, alebo Záhad tela, ktoré nakoniec v nezmenenej podobe pokračujú naďalej. Dnes sú najsledovanejším programom na obrazovke RTVS.

Machaj ešte v lete minulého roka uviedol, že priamo o zrušení programov v súvislosti s obmedzením zábavy nehovoril. Pozornosť chcel upriamiť na efektívnosť ich výroby či pridanú hodnotu.

RTVS aktuálne vysiela rovnaký počet zábavných programov ako doposiaľ.

Vo štvrtky uvádza novinku Hit roka, v piatky druhú jar po sebe vysiela Milujem Slovensko, v soboty pokračujú Záhady tela a Neskoro večer. V apríli sa jednorazovo v nedele objaví veľkonočný špeciál Pečie celé Slovensko, počas sviatkov však bude absentovať piatkové Milujem Slovensko.

Vytratilo sa Čo ja viem

Od nástupu Machaja do funkcie sa z vysielania Jednotky vytratila večerná šou Čo ja viem.

Premiéru mala už na jar 2014 a tento rok by tak zábavný vedomostný kvíz oslávil desať rokov na televíznej obrazovke.

Čo ja viem celé roky patrilo k stabilným programom jarnej televíznej sezóny. V inom období roka sa ani nevysielalo.

Od 2014 do roku 2021 sa každoročne sezónne striedalo s druhou zábavnou šou Milujem Slovensko počas piatkových večerov – na jar v piatky stabilne chodievalo Čo ja viem, na jeseň piatkový prime-time obsadzovalo Milujem Slovensko.

Od roku 2022 RTVS rozšírila vysielanie Milujem Slovensko celoročne. Vlani sa takto vôbec po prvý raz stretlo s Čo ja viem v jednej sezóne.

Napriek tomu, že kvíz Marcela Merčiaka od roku 2019 postupne preberal divácku dominanciu a stával sa najsledovanejším programom RTVS, práve Čo ja viem zmenila televízia na jar 2022 vysielací čas. Aby uvoľnila piatky Milujem Slovensko, Čo ja viem presunula na štvrtkový večer, kde sa sledovanosť šou prepadla oproti predošlej sezóne na polovicu.

RTVS sa ešte v neskoršej fáze vlaňajšej jari pokúšala zachrániť Čo ja viem návratom na piatky, kvízu však v sezóne už zlomila väz. Odvtedy sa šou na obrazovke neobjavila.

Návrat v netradičnej sezóne

Tohtoročná jar je prvou, v ktorej Čo ja viem od štartu v roku 2014 chýba.

Zábavný večerný kvíz doposiaľ ponúkol 9. sérií, pričom až do minulého roka bol pri vysielaní v piatkovom prime-time úspešným formátom RTVS. Pravidelne býval lídrom svojho večera a v niektorých sezónach aj najsledovanejším formátom vo vysielaní Jednotky.

RTVS už rozhodla, že Čo ja viem nevynechá ani v jubilejnom desiatom roku vysielania.

Televízia najnovšie potvrdila tvorcom záujem o 10. sériu Čo ja viem, s ktorej výrobou chce začať ešte v priebehu tejto jari. Nakrúcanie by malo prebehnúť v priebehu mája a júna.

Reláciu tak môže čakať vysielanie v netradičnej sezóne.

Čo ja viem by sa podľa prvých informácií mohlo po prvýkrát od štartu objaviť v jesennej štruktúre Jednotky.

Pre tento rok už televízia na jeseň potvrdila veľkú šou Pečie celé Slovensko.

Čo bude s Milujem Slovensko?

Jeseň doposiaľ v piatky nikdy od svojho štartu v roku 2013 nevynechalo Milujem Slovensko.

Ďalšie plány s touto šou sú nateraz nejasné, RTVS si zatiaľ objednala iba aktuálnu 13. sériu Milujem Slovensko. S vysielaním premiérových vydaní počíta do začiatku mája.

Machaj v minulosti uviedol, že práve Milujem Slovensko považuje za formát, ktorý mal vo vysielaní RTVS zotrvať.

Je nutné jednu takúto veľkú šou zachovať. Pre mňa je Milujem Slovensko tou, ktorá spĺňa takéto hodnoty,“ uviedol Machaj ešte pred voľbou riaditeľa pre Denník N. Naznačil, že je preňho podstatná pridaná hodnota a taktiež univerzálnosť programov.

Vo formáte však chcel realizovať zmeny: „Vysiela sa už sedem rokov, bolo by ho treba preformátovať.“

Aktuálna 13. séria Milujem Slovensko sa začala nakrúcať v decembri 2022, zmenami oproti predošlým rokom neprešla.

 

Čítať viac...
Nahor