Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Rozhodnuté o budúcnosti Slovenska na Eurovízii! Fanúšikovia sa tešili predčasne

RTVS vlani prekvapila vyhlásením, že Slovensko môže vrátiť na najväčšiu európsku pesničkovú súťaž. Napokon sa tak nestane.

Eurovision Song Contest každý rok v máji spája krajiny z celej Európy a po novom aj s účasťou ďalšieho kontinentu Austrálie prináša súboj piesní a interpretov reprezentujúcich národy, kultúry a štáty.

Eurovízia s miliónmi divákov je príležitosťou najmä pre menšie krajiny raz za rok sa pripomenúť okolitému svetu či zažiariť v celoeurópskej konkurencii.

Piesne z Eurovízie sú každoročne hranými nielen v rádiách po celom kontinente, ale tiež populárnymi na sociálnych sieťach. Aj menej úspešné piesne, ktoré sa neprebojujú cez brány semifinále alebo vo finále obsadia nižšie priečky, majú na videoserveroch či v hudobných aplikáciách milióny zhliadnutí a vypočutí. Súťaž je tak príležitosťou aj pre národných umelcov.

Súčasťou priamych prenosov sú navyše krátke dokrútky, počas ktorých má možnosť každá krajina, v závislosti od dramaturgie, možnosť odprezentovať kultúrnu či architektonickú zaujímavosť alebo miestny unikát. V každej krajine je navyše sprevádzaný vysvetľujúcim komentárom s príslušnými notami, ktoré dostanú všetky televízie a ich komentátori.

Kým menšie krajiny ako Malta, San Maríno, Gruzínsko alebo Moldavsko už celé roky nevynechajú možnosť využiť prezentáciu na Eurovízii, Slovensko sa jej naposledy zúčastnilo pred vyše 11 rokmi.

Eurovision Song Contest sa koná už od roku 1956, pričom Slovensko sa doposiaľ v jej priamych prenosoch zúčastnilo sedemkrát. Po prvýkrát v roku 1994 a naposledy ešte v roku 2012, kedy nás na európskej pôde reprezentoval spevák Miro Šmajda.

Pre porovnanie, susedná Česká republika má za sebou 11 účastí.

Všetky však pochádzajú z nového milénia, pričom Česká republika nevynechala účasť na Eurovízii od roku 2015. Svojho zástupcu mala aj tento rok v Liverpoole.

Snaha o návrat

Interpretov na Eurovíziu dostávajú národní verejnoprávni televízni vysielatelia.

Účasti Slovenska sa tak doposiaľ zakaždým konali pod záštitou verejnoprávnej televízie, ktorá však na zapojenie sa do Eurovízie pravidelne nenašla peniaze.

RTVS pravidelne v priebehu rokov opakovala, že účasť je spojená s vysokými nákladmi, na ktoré nenašla pri svojich iných povinnostiach zdroje. RTVS to naposledy potvrdila aj v čase konania minuloročnej Eurovízie na jar 2023.

O pár mesiacov neskôr však bolo všetko inak.

Po zmene financovania RTVS ešte bývalou vládou koncom jari 2023 sa mala verejnoprávna televízia tešiť z finančnej injekcie, ktorá jej umožnila oživiť plány s účasťou v pesničkovej súťaži.

Počítala, že by sa Slovensko na Eurovíziu mohlo vrátiť v roku 2025.

„Týmto rozhodnutím mení generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj kurz slovenského verejnoprávneho vysielateľa, ktorý absentuje na európskej pesničkovej súťaži od roku 2012, kedy sa jej zúčastnil naposledy,“ uviedol vlani portál Eurofestivales.

Z účasti nič nebude

RTVS ani nie po roku čelí novej realite, ktorá akékoľvek plány so zapojením sa do Eurovízie zhatila.

Ešte koncom minulého roka bol verejnoprávnej televízii a rozhlasu novou vládou znížený príspevok zo štátneho rozpočtu, na čo RTVS zareagovala výrazne okliešteným rozpočtom už pre tento rok.

„Vzhľadom na zníženú výšku príspevku zo štátneho rozpočtu pre RTVS, o ktorej bolo rozhodnuté koncom roka 2023, sa RTVS do Eurovízie nezapojí ani v ďalších obdobiach,“ uviedla pre TA3 vedúca Odboru komunikácie RTVS Zuzana Vicelová.

Dôvodom sú práve financie.

„Účasť slovenských umelcov je spojená s vysokými finančnými nákladmi, na ktoré RTVS nemá zdroje,“ dodáva.

Zopakuje sa tak situácia z minulých rokov, kedy slovenská účasť v pesničkovej súťaži absentovala.

Čítať viac...
Nahor