Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Rozhodnuté: Mika vo funkcii končí, novým riaditeľom RTVS Rezník! Nastúpi už v polke leta

Scenár, pri ktorom by ani dnes parlament nezvolil nového generálneho riaditeľa RTVS, sa nenaplnil. Druhé kolo voľby prinieslo jasného víťaza, keď z celkových 147 hlasujúcich poslancov získal Jaroslav Rezník 95 hlasov a súčasný dosluhujúci riaditeľ telerozhlasu Václav Mika 50. Rezníkovi začne mandát plynúť od 2. augusta.

Jaroslav Rezník bol pôvodne nepriechodným kandidátom najslabšej koaličnej strany Most, ktorá sa pred prvým kolom vyjadrila, že Rezník je pre ňu neprijateľný. Pred druhým kolom už predseda Mostu, Béla Bugár, pripustil, že do hry vstupuje aj scenár, pri ktorom môže byť Rezník podporu strany. Do druhého kola mali poslanci Mostu vstupovať s voľnými rukami, nakoniec podľa všetkého jasne uprednostnili kandidáta koaličných partnerov.

Václav Mika bol neprijateľný pre predsedu strany Smer, Roberta Fica. Najsilnejšia politická strana sa nakoniec priklonila ku kandidátovi, ktorý mal byť favoritom SNS, Rezníkovi. Bugár sa po prvom kole voľby vyjadril, že pre Miku nerozbije koalíciu a bude rešpektovať, že pre Smer a SNS je súčasný riaditeľ neprijateľný. Most však zároveň preňho nepriechodného kandidáta do kresla pravdepodobne pustil. Voľba generálneho riaditeľa RTVS bola aj v druhom kole tajná a hlasovanie jednotlivých poslancov a strán nie je známe. Václav Mika v súvislosti s výsledkom voľby zvolal na zajtra ráno stretnutie s novinármi, na ktorom poskytne svoje mediálne stanovisko.

Za Rezníka hlasovala aj časť opozície. Ešte pred prvým kolom sa špekulovalo, že dostane hlasy extrémistickej ĽS-NS Mariána Kotlebu, Béla Bugár počas tlačovky po prvej voľbe naznačil, že mal získať aj hlas zo strany iných opozičných strán.

 

Čítať viac...
Nahor