Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: TV JOJ

Pýtate sa

Rozbehnutá Farma, Oteckovia, Inkognito: Môžu televízie po sprísnení opatrení pokračovať v nakrúcaní?

Môžu televízie či ďalší tvorcovia nakrúcať hrané programy a kto má výnimku z nosenia rúška na obraze? Odpovedáme na vaše otázky.

Seriály, filmy, dokumenty či mnohé relácie dostali počas jari stopku, keď pre pandémiu a prísne opatrenia nebola možná ich výroba. Viditeľne to zasiahlo televízie, ktoré zo dňa na deň menili program, uvoľnenie prišlo až od júna, kedy sa znovu rozbehla príprava hraných programov.

Jesenná druhá vlna pandémie priniesla od tohto štvrtka výrazné sprísnenie opatrení, ktoré najmä so zákazmi v oblasti kultúry či zhromažďovania sa otvorili otázky ohľadom výroby audiovizuálnych diel.

Otázky sa opätovne týkajú napríklad kontinuálnej výroby televíznych seriálov, keď sa aktuálne naďalej pripravujú viaceré série ako Oteckovia, Nový život, Pán profesor ale aj novinky, Markíza je rovnako uprostred rozbehnutej reality šou Farma, ktorá sa nakrúca len s pártýždňovým predstihom pred vysielaním. Pobeží pritom až do decembra.

Ministerstvo kultúry čerstvo potvrdilo, že najnovšie opatrenia nie sú v tomto smere tak prísne, ako na jar.

Aktuálne obmedzenia Úradu verejného zdravotníctva sa týkajú primárne verejnosti a jej účasti na rôznych podujatiach či programoch, nie na samotnú organizáciu projektov.

Televízie tak momentálne môžu pokračovať vo výrobe programov, seriálov či filmov. Avšak, opätovne bez divákov.

Joj tak napríklad bude môcť naďalej vyrábať svoje stabilné Inkognito, ako to robila aj na jar počas krízy, no naďalej ho bude vysielať bez prítomnosti publika, ako tomu bolo dosiaľ celú jeseň.

Obmedzenia sú však ale opäť zavedené v rámci nosenia rúšok.

Nasadiť si ich znovu museli aj moderátori spravodajských programov a dá sa očakávať, že tak budú musieť urobiť tváre pri nakrúcaní aj ďalších relácií, i zábavných programov.

Ministerstvo totiž upresnilo výnimku z nosenia rúška len pre účinkujúcich v hraných a dokumentárnych filmoch. Dá sa ale očakávať, že sa v tomto smere budú individuálne prípady spresňovať.

Vyjadrenie Ministerstva kultúry
Divadelné, tanečné, spevácke, či iné hudobné súbory môžu skúšať a vysielať predstavenia v online forme. Najnovšie nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR sa nevzťahujú na chod samotných inštitúcií. Znamená to, že skúšanie v divadlách, orchestroch (aj v orchestri Slovenského rozhlasu) a následná online prezentácia, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí, nie je hromadným podujatím.

Opatrenia ÚVZ SR sa vzťahujú na prístup verejnosti do týchto inštitúcii a nie na výkon povolania v nich.

Televízie môžu taktiež naďalej vyrábať filmy, dokumentárne filmy či seriály bez obmedzení.

Múzeá, galérie a knižnice podliehajú opatreniam ako prevádzky. Znamená to, že počet návštevníkov v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden návštevník.

Účinkujúci v hraných a dokumentárnych filmoch majú rovnako výnimku z nosenia rúška.

Čítať viac...
Nahor