Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Rex má budúci rok pokračovať: Stávka na originálne scenáre nevyšla, druhá séria môže priniesť slovenské prípady!

Tvorcov pôvodné rakúske scenáre značne limitovali v príprave, divákov zas nebavili notoricky známe prípady. Pre budúci rok môže Markíza pristupiť k zmene.

Po dlhšom čase sa Markíza pustila do nového krimiseriálového projektu, ktorého sa nebude chcieť po prvej sérii vzdať. Televízia vo svojich budúcoročných plánoch prezentovaných klientom oznámila, že má záujem pokračovať v realizácii Rexa a v roku 2018 pripraviť druhú sériu.

Markíza pre prípravu Rexa zakúpila originálnu licenciu, na základe ktorej sa v realizácii seriálu musela držať rakúskych scenárov. Neraz striktné obmedzenia ovplyvňovali aj tvorcov, ktorí sa potýkali s absentujúcimi lokalitami alebo aj rokom výroby pôvodného Komisára Rexa. V priebehu dvadsiatich rokov, odkedy sa vysielal, sa vnímanie aj obsah kriminálok zmenil, súčasné trendy však do scenárov z 90. rokov nebolo jednoduché zakomponovať.

Dnes sa už, samozrejme, točia seriály inak. Sme ovplyvnení aj severskou kriminálkou, ktorá vtedy nebola. Zmenila spôsob rozprávania, dokonca celú estetiku kriminálneho žánru. Pôvodný Komisár Rex nebol točený ako rodinný seriál. Hoci nám dnes originál môže pripadať mierne infantilne, v 90. rokoch to brali ako vážny kriminálny seriál. Za 20 rokov sa ale doba zmenila a diváci videli na internete či v médiách oveľa brutálnejšie veci,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk režisér Rexa, Róbert Šveda.

Prípady z pôvodných rakúskych epizód sú navyše dobre známe slovenským divákom, Komisára Rexa Markíza točila v reprízach pravidelne až do súčasnosti. Práve rozpoznateľnosť originálnych príbehov mnohým divákom prekážalo. Seriál Komisár Rex bol jedným z tých, ktoré televízie šrotovali dookola. Tie príbehy sú teda veľmi známe. Bolo to o tom, či to divák príjme. Televízia chcela pri Rexovi vychádzať z pôvodných scenárov, trochu upravených, posunutých v čase a prispôsobených slovenskej realite. Bolo teda jasné, že nás budú porovnávať,“ hovorí Šveda.

Režisér zároveň sám naznačuje, to, čo Markíza oznámila klientom, a to prípravu druhej série. Zmieňuje ju práve v súvislosti so scenármi, ktoré by už v pokračovaní seriálu mohli byť lokálne. Priestor na odlišné spracovanie originálnych epizód, ako napríklad v prípade Sherlocka Holmesa, nevidí. „Sherlock vychádza z toho, že tých verzií tu boli desiatky a preto, je možné sa s ním takto hrať. Rex skôr prejde v ďalšej sérii k originálnym slovenským prípadom,“ uviedol režisér.

Rex bol pre Markízu veľkým tromfom jesene, ktorý však nakoniec sledovanosťou nezažiaril. Po pádoch aj k šiestim ratingom sa aktuálne usadil v okolí 7 %, čo pre nákladný projekt nie je úspechom. Televízia očakávala výkony na úrovni Extrémnych premien či Hornej Dolnej z posledných týždňov. Je tam viacero faktorov, ktoré by sa dali pripísať súčasnému stavu sledovanosti, ktorý však nie je taký zlý. Len kolíše, ale to nemusí nijako súvisieť s kvalitami seriálu. Ale v tomto prípade musí skôr zadávateľ povedať, čo je toho príčinou,“ zhodnotil Šveda. Zároveň dodáva, že seriál je nakrúcaný pre širokú cieľovku aj staršie deti, na čo neraz diskutéri na sociálnych sieťach neprihliadajú.

Foto: Markíza

Čítať viac...
Nahor