Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

Retro trilógia o tom, čo sa dialo pred legendárnymi Pelíškami, sa natáča aj na Slovensku

Režisér Jan Hřebejk sa vrátil za kameru, nakrúca filmovú trilógie Záhradnictví.

Nakrúcanie prebieha od polovice júna a postupne vznikajú tri samostatné filmy: Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník. Autorom scenára je Petr Jarchovský, ktorý čerpal z histórie vlastnej rodiny: „Vychádzal som zo spomienok mojich rodičov na mojich prarodičov, ich rozprávanie som si zapisoval a nahrával. Smrť môjho otca bola pre mňa impulzom začať rodinné pamäte pretvárať do scenára tejto trilógie. Je to asi najosobnejšia vec, na ktorej som kedy pracoval.“

Na pozadí najdramatickejších udalostí 20. storočia sa odohrávajú osudy troch rodín – rodiny leteckého rádiotelegrafistu Jinřicha, známeho z filmu Pelíšky, rodiny majiteľa kaderníckeho salónu a rodiny majiteľa záhradníctva. Príbeh začína v roku 1939 na území Protektorátu a na ploche 20 rokov vykresľuje životy ľudí, ktorí museli uprostred búrlivých dejín prežiť to najlepšie zo svojich životov.

Jiřího Kodeta v postave legendárneho Jindřicha z Pelíšok vynikajúco nahradil Martin Finger, ktorého diváci v slovenských kinách možnosť vidieť vo filme Červený kapitán, postavu Emílie Vášaryovej si zahrá Aňa Geislerová. Okrem množstva známych českých hercov sa vo filme objavia aj Slováci – Zuzana Mauréry, Zuzana Konečná či Richard Stanke.

Podľa slov producentov ide v českej a slovenskej kinematografii o fenomén, keď po prvý krát je filmové rozprávanie rozčlenené do troch samostatne stojacich filmov, ktoré zároveň tvoria celok. Vizuálne príťažlivé obdobie premietnuté do náročnej výpravy sľubuje skutočný zážitok pre oči, Producenti Zahradnictví, ktorí majú za sebou dobový film Červený kapitán Michala Kollára, sú známi svojim zmyslom pre detail a európsku úroveň výpravy. Potvrdila to predstaviteľka jednej z hlavných rolí Aňa Geislerová: „Dekorácie sú neskutočné, nič také pekné som dlho nevidela, každý detail je tu premyslený, aj do našich filmových bytov by sme sa všetci hneď presťahovali,“ vyjadrila sa Geislerová, ktorú uchvátili aj dobové kostými a účesy. Myslím, že vtedajšia móda pristala každému. Mám tú dobu veľmi rada.“

Za trilógiou, ktorá je česko-slovensko-poľskou koprodukciou, stoja Fog’n’Desire Films (ČR), SOKOL KOLLAR spol. s.r.o. (SR) a MD4 (PL). Vzniká v koprodukcii s RTVS a na jeho realizácii sa podieľa Audiovizuálny fond.  V októbri by malo prebehnúť nakrúcanie v Žiline. Do kina vstúpia filmy už na budúci rok.

Čítať viac...
Nahor