Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Reaguje Markíza na konkurenciu? Tajná novinka s Cuky a Luky, zelená pre stopnutý veľký formát Kobielskeho!

Markíza pripravuje ďalšie novinky, budú niesť spoločné znaky s novými formátmi konkurencie. Aktualizované.

Tento rok je zatiaľ plný nových formátov a s ich uvádzaním televízie neprestanú ani v ďalších mesiacoch. Známa je už väčšina z nich, no ešte stále môžu pribudnúť formáty, s ktorými sa zatiaľ otvorene nerátalo.

Ešte vlani začala Joj s prípravou nového formátu S pravdou von, ktorým od januára tohto roka nahradila vo štvrtky Inkognito. Zábavno-súťažná relácia priniesla podobný koncept štvorčlenného panelu známych osobností, ktorému je počas štyroch kôl vždy predstavená trojica hostí, medzi ktorými iba jeden hovorí pravdu. Hádači majú za úlohu ho odhaliť. Známy koncept, aký sa už na našich obrazovkách objavil aj v minulosti, oživila Joj s populárnou zostavou „partičky“, do ktorej patria Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga či Robo Jakab.

Markíza už pritom medzičasom vyrobila viacero častí obdobného formátu, o ktorom dosiaľ oficiálne neinformovala. Podobne ešte vlani mala začať pracovať na novinke Klamal by som ti?, s ktorej nasadením už počíta. Ide o adaptáciu zahraničného formátu Would I Lie To You?, ktorý mal v Británii premiéru pred dvanástimi rokmi.

Markíza podľa našich informácií rátala s nasadením novinky už čoskoro. Dokonca ju mala mať v pláne nasadiť už v marci, a to vo večernom čase v pondelňajšom komediálnom pásme po Susedoch a Kuchyni. Nateraz však reláciu do oficiálnych programových plánov nezaradila.

Aktualizácia: Televízia by však s formátom mohla mať aj väčšie ambície. Ako informoval portál Mediálne.sk, stabilnou súčasťou novinky Klamal by som ti? by okrem moderátora Petra „Šarkana“ Nováka mala byť dvojica kapitánov, ktorými budú Peter Marcin a Adela Vinczeová. Tá by sa tak objavovala už v troch formátoch Markízy, po Chart Show a Dvaja na jedného. Marcin sa na Markízu vrátil vlani prostredníctvom oživených Susedov.

Tieto medializované informácie sa však nakoniec nepotvrdili. Kapitánkami dvoch súťažných tímov sa nakoniec stanú herečky Petra Polnišová a Zuzana Šebová, ktoré spojila najmä dvojica Cuky a Luky. Moderátorom bude Filip Tůma.

Formát Klamal by som ti? je postavený rovnako ako S pravdou von na odhaľovaní pravdy. V tomto prípade sa však proti sebe stretávajú dva tíme zložené zo stabilného kapitána a jeho dvoch hostí, rovnako známych osobností. Úlohou tímov je odhaliť pravdu a lož u druhej trojice a zároveň zmiasť súperov. Šou ponúka niekoľko kôl, odhaľované pravdy a lži sa týkajú práve osobností, ktoré sú hosťami daného vydania.

Ukážka z českej verzie, ktorú vysielala Česká televízia v roku 2013

Ešte v júni minulého roka sme vás informovali o rozhodnutí Markízy stopnúť prípravy novej veľkej šou The Wall, ktorú mala uviesť pod názvom Stena s moderátorom Vladimírom Kobielskym. Jej výroba mala prebiehať v už existujúcom štúdiu v Poľsku, televízia sa však na základe viacerých faktorov rozhodla šou nakoniec nevyrobiť a vrátila aj licenciu k šou. Do vysielania už pritom nasadila vlani aj náborové upútavky priamo s Kobielskym.

Práve on oficiálne potvrdil správy, o ktorých sme vás už skôr informovali. Kobielsky viedol, že Markíza Stenu realizovať nebude, dôvodom mohla byť aj finančná náročnosť projektu, nakoľko sa mal realizovať práve v Poľsku. Tam miestna verejnoprávna televízia TVP vysiela šou od septembra 2017.

Medzičasom sa však situácia mohla zmeniť. Podľa zákulisných informácií sa Markíza tento rok opäť začala o formát zaujímať a mohla už znovu získať aj jeho licenciu. Udiať sa tak malo v období, kedy Joj ohlásila prípravy jej dosiaľ najväčšieho kvízu Lucky Room, v ktorom budú súťažiaci môcť nahrať až 250 000 eur, pričom sa na formát The Wall ponáša jedným nosným prvkom. Ten výrazne odlišuje oba programy od dosiaľ vysielaných obdobných šou. Spoločným prvkom Lucky Room a The Wall je, že v oboch spoločne hrajú viacerí hráči, ktorí sú však od seba izolovaní, no výrazne na oboch stranách zasahujú do priebehu hry. Tento prvok prináša najväčší zdroj napätia a zatraktívnenie hry aj pre divákov.

Lucky Room je postavené na súťažení troch hráčov v štúdiu, ktorých v uzavretej zvukotesnej miestnosti podporujú ich známi. Hráč, ktorý v štúdiu odpovie správne na položenú otázku, je prepájaný do miestnosti s jeho spoluhráčmi, ktorí rozhodnú o výške výhry za danú správnu odpoveď. Na výber majú 5 čísel, pod ktorými sa skrývajú rôzne výhry. Aké, vidí hráč aj diváci v štúdiu, spoluhráči v miestnosti však nie. Hra vrcholí rovnakým princípom vo finále.

V The Wall zas súťaží v každej hre dvojica. Tá je spolu iba v prvom kole, následne je oddelená a jeden z hráčov sa poberá do izolovanej miestnosti. Kým jeho úlohou je odpovedať na otázky, hráč v štúdiu ovplyvňuje výšku výhier. V každom kole sú mu predstavené iba možné odpovede, ktoré jeho spoluhráč v miestnosti dostane aj ku položenej otázke. Hráč v štúdiu v závislosti od toho, nakoľko dôveruje izolovanému spoluhráčovi, vyberá spomedzi siedmich zón na veľkej súťažnej stene, cez ktoré budú spustené dve loptičky. Ak spoluhráčovi verí, vyberá zóny, ktoré môžu predstavovať najvyššiu výhru. Ak pochybuje, snaží sa o minimalizovanie rizika.

Čítať viac...
Nahor