Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Rádio

Rádio Devín oslavuje 50. výročie začiatku vysielania

Rádio Devín si tento rok pripomína 50. výročie začiatku vysielania. Svoju históriu približuje poslucháčom každú nedeľu o 16.30 h cyklom Devín ušami dejín, ktorý autorsky pripravili dvaja režiséri a kabaretiéri Jakub Nvota a Kamil Žiška. 

Dejiny Rádia Devín približujú autori z vlastného uhla pohľadu v kontexte doby a za pomoci bohatého rozhlasového archívu.

„Necítim sa pri tejto relácií ani ako autor, ani ako interpret,“ vysvetľuje Jakub Nvota.

„Najbližšie tomu bude someliér. K dejinným udalostiam, aby sa dali stráviť, vyberám tie najlepšie ukážky z archívu. A viem to s kolegom Žiškom aj patrične zdôvodniť a okomentovať.“ 

Kamil Žiška ho dopĺňa.

„Sledovať – presnejšie počúvať – tvorbu v dejinách Rádia Devín je v každom prípade dobrodružstvo; skoro ako by ste sa pozerali na akúsi panorámu kultúrnych okamihov v našej histórii: starý album fotografií, ktoré nanovo prehovárajú k prítomnosti. A popritom si kabaretne dišputujete s kolegom Nvotom ako na nejakej čarovnej recepcii, kde podávajú pestré rozhlasové menu.“

Dramaturgička Viera Benediková oceňuje príležitosť režírovať dvoch režisérov.

„To sa dramaturgovi málokedy pošťastí, ak vôbec. A so skúseným zvukovým majstrom Petrom Daniškom je vždy radosť pracovať, lebo rozumie zvuku a vie oceniť aj klenoty archívu, s ktorými pracujeme,“ uviedla.

Ďalšiu časť cyklu Devín ušami dejín vysiela Rádio Devín už v nedeľu o 16.30 h. 

TS RTVS

Čítať viac...
Nahor