Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Krátke správy

Rádio Devín oslavuje 50. výročie začiatku vysielania

Rádio Devín si tento rok pripomína 50. výročie začiatku vysielania. Svoju históriu približuje poslucháčom každú nedeľu o 16.30 h cyklom Devín ušami dejín, ktorý autorsky pripravili dvaja režiséri a kabaretiéri Jakub Nvota a Kamil Žiška. 

Dejiny Rádia Devín približujú autori z vlastného uhla pohľadu v kontexte doby a za pomoci bohatého rozhlasového archívu.

„Necítim sa pri tejto relácií ani ako autor, ani ako interpret,“ vysvetľuje Jakub Nvota.

„Najbližšie tomu bude someliér. K dejinným udalostiam, aby sa dali stráviť, vyberám tie najlepšie ukážky z archívu. A viem to s kolegom Žiškom aj patrične zdôvodniť a okomentovať.“ 

Kamil Žiška ho dopĺňa.

„Sledovať – presnejšie počúvať – tvorbu v dejinách Rádia Devín je v každom prípade dobrodružstvo; skoro ako by ste sa pozerali na akúsi panorámu kultúrnych okamihov v našej histórii: starý album fotografií, ktoré nanovo prehovárajú k prítomnosti. A popritom si kabaretne dišputujete s kolegom Nvotom ako na nejakej čarovnej recepcii, kde podávajú pestré rozhlasové menu.“

Dramaturgička Viera Benediková oceňuje príležitosť režírovať dvoch režisérov.

„To sa dramaturgovi málokedy pošťastí, ak vôbec. A so skúseným zvukovým majstrom Petrom Daniškom je vždy radosť pracovať, lebo rozumie zvuku a vie oceniť aj klenoty archívu, s ktorými pracujeme,“ uviedla.

Ďalšiu časť cyklu Devín ušami dejín vysiela Rádio Devín už v nedeľu o 16.30 h. 

TS RTVS

Čítať viac...

Viac v Krátke správy

Nahor