Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Rádio Devín odvysiela živé prenosy z newyorskej Metropolitnej opery

Exkluzívne prenosy z prestížneho operného stánku prinesie RTVS v spolupráci s EBU každý mesiac na Rádiu Devín. Aj týmto spôsobom RTVS podporuje napĺňanie verejnoprávnych hodnôt, ku ktorým sa prihlásila v nedávnej kampani. V prvom živom prenose Dvořákovej Rusalky sa predstaví hviezda svetovej opery, americká sopranistka Renée Flemingová.

Rádio Devín v rámci svojho vysielania prináša priamy prenos zo slávnej Metropolitnej opery v New Yorku. Už 8. februára sa poslucháči môžu tešiť na jednu z najobľúbenejších českých opier skladateľa Antonína Dvořáka a libretistu Jaroslava Kvapila o tragickom osude vodnej víly Rusalky. Satelitný priamy prenos sa vysiela aj do rádií vo všetkých okolitých krajinách Európy, ako aj do Veľkej Británie, škandinávskych krajín, Beneluxu, Francúzska a Španielska. Výhradné práva na vysielanie prenosov na území Slovenska má RTVS ako aktívny člen Európskej vysielacej únie. Operným večerom bude na Rádiu Devín sprevádzať moderátorka Michaela Mojžišová s hosťom Pavlom Ungerom. Živé vysielanie z Metropolitnej opery sa prenáša do celého sveta a pravidelne ho počúvajú milióny poslucháčov a milovníkov opery v 35 krajinách.

V titulnej roli sa predstaví hviezda svetového formátu, americká sopranistka Renée Flemingová, ktorá v úlohe Rusalky účinkovala viac než ktorákoľvek iná sopranistka v dejinách Metropolitnej opery. Hrala v 21 operách prestížnej newyorskej scény, vrátane početných premiér a ôsmich živých prenosov Live in HD. Medzi jej posledné vystúpenia patria Desdemona vo Verdiho Otellovi, titulná úloha v Händlovej Rodelinde, rola grófky v Straussovej opere Capriccio, taktiež titulná rola v premiére Rossiniho Armidy, či titulná úloha v inscenácii J. Masseneta Thaïs. 2. februára sa stala prvou opernou speváčkou v histórii, ktorá zaspievala americkú hymnu na prestížnom finále amerického futbalu Super Bowl.

TS RTVS

Foto: TASR

Čítať viac...
Nahor