Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Radikálne zmeny Markízy v prime-time: Experimentuje so spravodajstvom, relácie v novom čase!

Televízia pravdepodobne reaguje na neuspokojivé výsledky sledovanosti.

Markíza od tohto týždňa prichádza s radikálnou zmenou v jej kľúčovej spravodajskej časti večera. V nej sa dlhodobo nedarí Televíznym novinám, ktoré sa držia na historických minimách, zároveň často slabý nábeh hlavnému programu tvorí Počasie, ktoré sa do lepších čísel dostáva len v čase nasledujúceho silného programu. Pravidelne ho pritom poráža Najlepšie počasie.

Líder však aktuálne nábeh pre hlavný večerný program mení. Radikálne zasahuje do diváckeho návyku a stabilizovaného nasadzovania Počasia, ktoré doteraz bežalo okolo 20:30. Markíza tento servis presúva už za Televízne noviny, začínať by tak mal okolo 20:10. Zároveň televízia Počasie skrátila, ubrala mu pár minút na súčasnú dĺžku 4 – 5 minút.

V tomto smere robí Markíza ešte jeden experiment. Pred Počasím totiž Televízne noviny neukončuje úplne. Hlavná spravodajská relácia síce končí, po Počasí sa však moderátori správ vracajú na obraz, aby dokončili pravidelný záver správ s avízom na večerný program a prehľadom športových tém. V tomto prípade už však ide o samostatnú čisto promo reláciu Televíznych novín „Dnes večer uvidíte“.

Markíza sa po konci tohto avíza dostáva do času, v ktorom predtým končievali Športové noviny. Tie zas mali za úlohu vrcholiť v podobnom čase ako Noviny Joj. Aktuálne športový servis nasadzuje Markíza až po reklamnom brejku, ktorý prichádza po Počasí a krátkom promo vysielaní Televíznych novín. Športové noviny teda majú začínať približne súbežne so Športom Joj po 20:20, doteraz štartovali po 20:05.

V utorok však prekrývanie s vysielaním Joj v tomto duchu neprebehlo. Joj oproti bežným dňom skrátila svoje Noviny a vysunula vysielací čas ako Športu tak aj Najlepšieho počasia, ktoré vrcholilo už po pol deviatej. Markíza zatiaľ očakávane polepšila výkonnosti Počasia, ktoré sa teší nábehu Televíznych novín, predtým boli vďaka tomu vyššie Športové noviny. Tie v novom čase prichádzajú o divákov, viac v tomto článku.

Markíza v poslednom období urobila v spravodajskom pásme už niekoľko výrazných pokusov, prehodenie poradia stabilných spravodajských relácií je však zatiaľ krok najzásadnejší. Minulý rok napríklad s neúspechom vyskúšala zaradiť krátky formát Rýchle Televízne noviny, v priebehu leta zas značne predĺžila stopáž Televíznych novín na približne z 50 až 55 na súčasných približne 65-minút aj s brejkami. Predtým sa však dostali aj nad 70-tku.

Spravodajské pásmo Markízy od tohto týždňa – približné časy
19:00 Televízne noviny
20:10 Počasie
20:15 Televízne noviny – Dnes večer uvidíte
pred 20:25 Športové noviny

Doterajší formát spravodajského pásma
19:00 Televízne noviny
20:05 Športové noviny
20:25 Počasie

Čítať viac...
Nahor