Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Televízia

Radikálne škrty RTVS: V hlavných správach okamžite končia tri moderátorské tváre!

Čo bývalý riaditeľ zaviedol, súčasný po roku a pol ruší.

Návrat moderátorských dvojíc v hlavnom spravodajstve verejnoprávnej televízie dlho nevydržal.

Bývalý šéf telerozhlasu Jaroslav Rezník krátko pred koncom svojho mandátu v máji 2022 zmenil moderátorský koncept večerných Správ RTVS, ktoré to šesť rokov predtým ako jediné na televíznom trhu skúšali s jedným moderátorom hlavného spravodajstva.

Tradičný model moderátorských párov, ktorého sa držia všetky ostatné televízie, ako prvá zrušila práve RTVS ešte v roku 2016. V rámci komplexného balíka zmien v spravodajstve predstavila aj súčasnejší koncept jediného moderátora hlavnej spravodajskej relácie.

V tejto pozícii sa roky striedali Ľubomír Bajaník, Janette Štefánková a Viliam Stankay.

Jaroslav Rezník iba necelé tri mesiace pred svojím odchodom z čela RTVS znovu zaviedol v hlavnom spravodajstve dvojice a k stabilným moderátorom pridal mladších kolegov – prevažne z radov redaktorov.

Na moderátorské miesto vo večerných správach povýšili bývalá počasiarka a redaktorka JOJ Klaudia Suchomel Guzová, redaktor RTVS Andrej Bálint a moderátorka off-timeových spravodajských relácií RTVS Simona Simanová.

Nová trojica končí

Súčasné vedenie telerozhlasu s týmto modelom vydržalo štvrtinu svojho funkčného obdobia.

Ako informovali Stratégie, verejnoprávna televízia sa ešte tento mesiac vracia k predošlému konceptu a hlavným spravodajstvom bude opäť sprevádzať jeden moderátor.

Vo večerných správach RTVS rovno od najbližšieho pondelka končia všetci traja noví moderátori – Klaudia Suchomel Guzová, Andrej Bálint aj Simona Simanová.

Hlavné správy moderovali od 14. mája 2022, RTVS pre Stratégie potvrdila, že k zmene dôjde od pondelka 16. októbra 2023.

Bálint (na fotografii zľava), Guzová aj Simanová budú pokračovať vo vysielaní spravodajskej televízie :24.

V hlavných Správach RTVS sa od najbližšieho týždňa budú opäť objavovať iba ich dlhoroční moderátori Štefánková (na fotografii zľava), Bajaník a Stankay.

„Po dôkladnom zvážení a v súvislosti s ďalším rozvojom spravodajského vysielania RTVS v rámci programovej služby RTVS:24, sa vedenie spravodajstva RTVS rozhodlo pre zmenu v zložení moderátorov hlavnej spravodajskej relácie RTVS „Správy o 19.00“,“ uviedol pre Stratégie PR manažér RTVS Filip Púchovský.

Ako menila moderátorský model

Správy RTVS ponúkajú koncept jedného moderátora ako jediné na trhu.

Markíza, JOJ ani TA3 neriskujú a svoje hlavné spravodajské relácie naďalej stavajú na dlhoročnom modeli zmiešaných moderátorských dvojíc, ktoré správy čítajú za moderátorským stolom. RTVS, naopak, nielen osamostatnila moderátorov, ale ich aj postavila a dynamickejšie umiestnila do priestoru spravodajského štúdia.

Zmena prišla v rámci modernizácie spravodajstva telerozhlasu v snahe presadiť sa voči dlhoročne sledovanejším večerným správam na Markíze a Joj.

Práve v spomínanom roku 2016 vrcholili dramaturgické aj vizuálne úpravy Správ RTVS, ktorých výsledkom bolo na konci roka aj nové štúdio s novou grafikou.

Koncept s jedným moderátorom považovala televízia za krok, ktorý nasledoval najaktuálnejšie trendy.

„Predzvesťou zmien bola aj úprava moderátorských dvojíc, Správy RTVS dlhšiu dobu moderuje jeden samostatný moderátor. RTVS tak reflektuje najmodernejšie trendy v oblasti interpretácie spravodajských výstupov smerom k divákom,“ uvádzala verejnoprávna televízia na konci roka 2016, kedy predstavovala finálny kompletný balík zmien spravodajstva.

 

Čítať viac...
Nahor