Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Prvé volebné výsledky budú známe už po zatvorení miestností! Markíza prinesie exkluzívny exit poll

Dlhá volebná noc prebehne hneď na niekoľkých staniciach.

Slovensko čakajú tento týždeň jedny z najsledovanejších parlamentných volieb v histórii. Potvrdzuje to nielen rekordná sledovanosť predvolebného vysielania v televíziách, ale aj angažovanosť voličov či atmosféra medzi politickými tábormi.

O to sledovanejšie bude aj samotné volebné vysielanie v deň konania volieb, v sobotu 29. februára. Na troch televíznych staniciach – verejnoprávnej Jednotke, spravodajskej TA3 a komerčnom lídrovi Markíze, prebehnú od zatvorenia miestností o 22. hodine dlhé volebné štúdiá v rámci volebnej noci, ktoré budú trvať do skorých ranných hodín. Neraz televízie čakajú minimálne do prvých výsledkov pri takom započítaní okrskov, pri ktorých sa už dá s veľkou pravdepodobnosťou hodnotiť výsledok volieb.

Kým na prvé nabiehanie okrskov sa niekedy čaká aj vyše hodinu, prvé výsledky budú známe už okamžite po zatvorení miestností. Markíza v spolupráci s agentúrou Focus ponúkne pri týchto voľbách po 22. hodine exkluzívny exit poll, ktorý bude jednoznačne najočakávanejším prieskumom týchto volieb. V prípade realizácie takéhoto prieskumu, ktorého zber dát aj vyhodnocovanie prebieha priamo v deň volieb, je mimoriadne očakávaný ako vo volebných štáboch, tak aj u voličov. Už v minulosti sa výsledky exit pollu výrazne zhodovali s reálnymi výsledkami volieb, prieskum totiž zaznamenáva voľbu voličov priamo po tom, čo už odvolili, a teda agentúry už poznajú ich presnú voľbu a nejde o odhad. Exit poll vo svojom vysielaní prinesie aj Rádio Expres.

Porovnanie oficiálnych výsledkov volieb 2016, posledného prieskumu agentúry Focus pred volebným moratóriom a exit pollu z dňa volieb 2016.

Ten odhadol vtedy neočakávaný nástup Kotlebovej ĽSNS rovno do parlamentu, keď sa v prieskumoch voliči k voľbe strany nehlásili, nárast vtedy novej strany Sme rodina až do Národnej rady, veľký prepad Siete ako vtedajšieho lídra opozície na úkor SaS a OĽaNO, ktoré nakoniec voliči zachraňovali z priepasti hranice zvoliteľnosti až na dvojnásobné čísla

Názov subjektu Posledný prieskum 2016 Exit poll 2016 Oficiálne výsledky 2016
Smer-SD 34,6 % 27,3 % 28,28 %
SaS 5,5 % 13,3 % 12,10 %
OĽaNO-NOVA 6,1 % 11,2 % 11,02 %
SNS 8,7 % 8 % 8.64 %
Most-Híd 8,2 % 7,3 % 6,50 %
ĽSNS 2,1 % 6,8 % 8,04 %
Sieť 14,0 % 6,7 % 5,60 %
Sme rodina 4,2 % 5,9 % 6,62 %
KDH 7 % 5 % 4,94 %
Čítať viac...
Nahor