Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Prvé seriálové sklamania Markízy: Červené pásky v premiére nerástli, Susedia s prepadom!

Joj pokračuje s trápením v druhom pásme.

Takto pred rokom došlo na televíznom trhu k bezprecedentnej situácii, keď po vypuknutí krízy koronavírusu stopla primárne Markíza vo vysielaní prakticky všetky premiérové programy.

Platilo to aj o dvoch dôležitých seriálových novinkách sezóny Pán profesor a Červené pásky, ktoré sa Markíza po čase rozhodla vrátiť do vysielania rovnakým spôsobom.

V prípade oboch seriálov sa totiž televízia rozhodla reštartovať ich vysielanie najprv zopakovaním už odvysielaných častí na ktoré následne nadviazala premiérami. Už pri Pánovi profesorovi minulú jeseň šlo o netradičný krok, keď reprízovými časťami rozbiehala v septembri hlavnú časť sezóny.

Teraz Markíza tento krok zopakovala a nosnú časť jari od marca otvorila dvomi reprízami Červených pások. Tento týždeň v utorok tak odvysielala prvý tohtoročný premiérový diel, ktorý však nepriniesol rast sledovanosti tak, ako to zažil vlani po vystriedaní repríz premiérovými dielmi Pán profesor.

Červené pásky s opakovaním prvých dvoch častí dosiahli z pohľadu reprízy uspokojivé ratingy 6,8 a 6,5 %, na ktoré však tento týždeň nadviazala už premiérová časť výkonom rovnakej úrovne len 6,7 %. Podielovo bol tak seriál podpriemerný so 17,4 % v komerčnej cieľovke.

Minulú jar pritom Červené pásky ukázali výrazne vyšší potenciál, keď po štarte na ratingu 7,8 % narástli krátko pred ich stopnutím na rating 9 %.

Pre porovnanie minulú jeseň Pán profesor s reprízami začal padať aj k úrovni piatich ratingov, už s prvou premiérou však vystrelil nad 8 %.

Červené pásky však napriek prvému sklamaniu pre Markízu, po ktorom sa dá očakávať, že televízia ešte zintenzívni dôraz na vysielanie premiérových dielov, udržuje aj utorňajšie líderstvo.

Nový život sa naďalej drží v okolí svojej 5-ratingovej hranice,Joj sa však dlhodobo trápi v druhom pásme, kde jej doteraz prepadávala šou S pravdou von pod podielovou hranicou 10 %, na tieto výkony nadviazala na prvý raz aj repríza kriminálky Za sklom. Tú Joj od polovice marca zaradila do druhého pásma na utorky a stredy, plánuje zopakovať všetky tri série.

V pondelok potvrdil svoju silu spomínaný komediálny seriál Pán profesor, ktorý už aktuálne vysiela druhú sériu.

Aj keď od jej štartu zatiaľ zakaždým o niečo poklesol a aktuálne klesol pod silnú hranicu ratingu 12 %, naďalej ostáva pondelkovým valcom s ratingom 11,6 % a podielom 30,1 %.

Naopak, prvý raz výrazne spadli nasledovní Susedia, ktorí z doterajšej približne 7-ratingovej hranice v druhom pásme padli na 5,8 % s podielom 20,3 %. Divákov neudržali najmä pri brejku. Seriál, ktorý ešte vlani bežal o 20:30, môže potvrdzovať ďalšiu obsahovú vyčerpanosť, ktorá sa začala prejavovať už v prvých sériách po návrate. Udržiaval si však napriek tomu vysokú divácku základňu.

Joj aj v prípade Inkognita aktuálne dosahuje v komerčnej cieľovke výkony na úrovni piatich ratingov, celkovo sa relácia bližšie priblížila k Pánovi profesorovi, keď ju sledovalo 408-tisíc divákov, seriál ich mal 469-tisíc. Aktuálne sa tak opakuje situácia spred pár rokov, kedy Joj zatlačila v pondelky dominujúca Horná Dolná a Inkognito sa v nich muselo postupne začať znovu presadzovať.


Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor