Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prinesie ČT súčasná kríza nový stabilný kanál? Dočasnú „trojku“ spustila za pár dní, okamžite vystrelila!

Archívnu stanicu, ktorú RTVS prinášala na obrazovky s veľkou slávou, stihla Česká televízia spustiť v reakcii na dnešnú situáciu v priebehu pár dní. Napriek zámeru vyplniť čas pre seniorov v čase karantény v dôsledku koronavírusu sa z „trojky“ môže nakoniec stať stabilná súčasť ČT.

Televízna „trojka“ začala tento týždeň vysielať aj v Česku. Kým u nás kanál zameraný na staršiu generáciu divákov vznikal ako jedna z programových priorít súčasného vedenia a pri spustení sa ako archívna stanica dočkal veľkého uvedenia, u našich susedov takáto stanica začala vysielať spontánne v priebehu pár dní.

Česká televízia v súvislosti s aktuálnou mimoriadnou situáciou a rovnako nariadením vlády, aby sa všetci obyvatelia zdržiavali vo svojich domovoch, a to najmä seniori, ktorí sú najohrozenejšou skupinou obyvateľov v čase pandémie koronavírusu, zareagovala a pre staršiu generáciu pripravila televízny kanál, ktorý ich môže udržať doma pred obrazovkami.

Televízia svoju archívnu stanicu nazvala rovnako, ako RTVS, a to ČT3. Napriek tomu, že mala krátky čas na spustenie, dokázala názov „trojka“ uviesť rovno v logickej súvislosti, keď ČT3 spustila s podtitulom „televízia tretieho veku“.

ČT3 vysiela ako stanica, ktorá mi vyplniť čas pre starších ľudí počas dňa. Jej štruktúra sa tak začína o 9-tej ráno a končí po 17. hodine, kedy sa už zapĺňa program na viacerých staniciach. ČT3 spoločne s archívom českej televízie „oprášila“ aj televízne hlásateľky.

Nový kanál Českej televízie mal byť pôvodne iba dočasný, a to pre čas prebiehajúcej krízy a hrozby pre starších obyvateľov. Po tom, čo začala stanica od pondelka vysielať, je však možné, že ČT pôvodný zámer prehodnotí a z „trojky“ sa stane stabilný televízny kanál.

Česká „trojka“ sa totižto uviedla s mimoriadnym úspechom. Aj vďaka tomu, že od začiatku ponúka od poludnia najlegendárnejšie programy ako Nemocnica na okraji mesta a Televarieté, sa dostala hneď v prvý deň k miliónu, keď si ju v niektorý čas aspoň na chvíľu zaplo 984-tisíc divákov.

Stanica bola hneď piatou najsledovanejšou stanicou na trhu, pričom spomínané dva najatraktívnejšie programy dosiahli podiely na úrovni až okolo 12 a 10,5 % v univerzálnej cieľovke. Celodenne u svojej cieľovky 65+ dosiahla vyše 13% podiel na trhu.

Česká televízia stanicu ohlásila dočasne aj preto, že v súčasnosti jej kapacity, pri výrazne obmedzenej inej výrobe, umožňujú produkovať takýto kanál. Už teraz ponúka vysielanie staníc ČT1, ČT2, kanálov ČT:D a ČT art, ktoré bežia na jednej frekvencii, športového kanála ČT Šport, ktorému obsah momentálne chýba, no zároveň spravodajskej stanice ČT24, ktorá je, naopak, v plnej pohotovosti.

O budúcnosti ČT3 tak, podľa všetkého, rozhodne vývoj sledovanosti v najbližšie dni. V prípade, ak bude naďalej vykazovať úspech u divákov, aj mimo tých najsilnejších programov, dá sa očakávať, že vedenie dočasne ponechá stanicu vo vysielaní aj po skončení súčasnej krízy a jej potenciál vyhodnotí následne.

Ako už ČT naznačila, rovnako dôležité budú kapacity televízie, ktoré pre spustenie nového kanála nepripravovala a celé jej zázemie je nastavené na vysielanie spred krízy. „Trojku“ spúšťala spontánne aj vďaka uvoľneným kapacitám v dôsledku koronavírusu.

Čítať viac...
Nahor