Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Prima

Téma mesiaca

Prima tajne nakrútila seriál na motívy politickej kauzy, ktorá otriasla Českom

„Príbeh natoľko šialený, že by sa v skutočnosti nemohol stať…“ 

Takýto podtitul nesie nový 8- dielny seriál českej televízie Prima Sedem schodov k moci, ktorý seriálovo spracoval jednu z najväčších politických káuz u susedov.

„Inšpiráciu pre realizáciu seriálu Sedem schodov k moci našla televízia Prima v jednej z najväčších politických káuz poslednej doby. Ten sleduje životnú cestu a kariérny vzostup vidieckej servírky Anny Malej krok po kroku alebo, ak chcete, schodík po schodíku, a to až do najvyšších politických poschodí a spálne ministra Tomáša Vichra. A potom? Potom to je už príbeh v Česku dobre známy…“ predstavuje novinku televízia.

Autorom námetu a scenára je publicista Josef Klíma, hlavné postavy Anny Malej a Tomáša Vichra stvárnia Eva Josefíková a Jiří Vyorálek. Seriál vznikol v réžii Jiřího Chlumského a Martina Koppa.

V ďalších rolách sa objavia napríklad aj slovenské herečky Alžbeta Stanková a Soňa Norisová či herci Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Jiří Štrébl, držiteľka Českého leva Pavla Gajdošíková a v úlohe kľúčového novinára Karla Krčka Pavel Batěk.

„Do voľnej dramatizácie témy známej politickej kauzy sa púšťame vôbec po prvýkrát. Josef Klíma na základe svojej dlhoročnej praxe a znalosti politického prostredia a politických káuz napísal zdanlivo šokujúci príbeh, ktorému nechcete ani veriť, že by sa v skutočnosti mohol stať. Bude na každom divákovi, akú mieru pravdivosti v ňom bude ochotný hľadať a nájsť,“ uviedla k seriálu Sedem schodov k moci riaditeľka obsahu skupiny Prima Lenka Hornová.

„Keď pred niekoľkými rokmi prebehla kauza Jany Nagyovej a Petra Nečasa, zaujal ma motív toho, ako sa dá do vysokej politiky dostať cez vzťahové záležitosti, pretože doteraz sa politici k moci dostávali väčšinou cez zákulisné čachry. Ale táto kauza ukázala inú možnosť. Začal som si obstarávať materiály z okolia hlavnej aktérky, ale zároveň som ten príbeh posunul ešte inam. Nechcel som sledovať kariéru jednej konkrétnej osoby, v hlavnej hrdinke je obsiahnutý príbeh žien, ktoré sa z najnižšieho stupňa spoločenského rebríčka dokázali dostať na jeho vrchol vďaka vzťahom,“ popísal svoj motív publicista Josef Klíma.

Na scenári pracoval rok.

„Písal som to preto, že ide o unikátny príbeh. Ale aj ako varovanie, aby k niečomu takému už nikdy nemohlo dôjsť. V politike máme niekoľko príbehov, keď politik doma po vyčerpávajúcich rokovaniach v Snemovni a vo vláde a po usilovnej snahe vyhnúť sa všetkým politickým nástrahám a pokušeniam nakoniec zistí, že jeho žena je nebezpečnejšia ako politickí oponenti,“ dodal Klíma.

Pre Evu Josefíkovú je úloha Anny Malej doposiaľ najväčšou hereckou príležitosťou.

„Bola som touto ponukou veľmi milo prekvapená, je to veľká rola a je skvele napísaná. Moja postava je žena mocná a mierne zákerná. Trúfam si povedať, že seriál osloví nielen atraktivitou politického prostredia. Nie je to téma v Česku televízne exponovaná,“ hovorí Eva Josefíková, ktorá začala nakrúcanie najnáročnejšieho projektu svojej kariéry necelý rok po narodení dcéry Loty.

„Spočiatku to bol trošku náraz do doterajšieho rodinného života. Bolo potrebné nastoliť prísnejšiu logistiku, ale podarilo sa to aj vďaka tomu, že mám naozaj skvelé zázemie,“ dodáva herečka.

Aj Jiřího Vyorálka motivovala k prijatiu roly atraktivita témy.

„Áno, je to veľká téma. V úvode seriálu je moja rola Tomáša Vichra ministrom kultúry, neskôr sa stáva premiérom, a nakoniec psancom. Je to príbeh chlapa, ktorý sa zblázni do inej ženy a pre ten vzťah obetuje všetko,“ popísal Jiří Vyorálek svoju úlohu v seriáli Sedem schodov k moci s tým, že pre správanie svojej postavy má určité pochopenie.

„Tiež som prežil chlapské zbláznenie. Nejaké spoločné momenty s Vichrom tam sú, ale veľmi by som to nerozvádzal,“ dodal pobavene Jiří Vyorálek.

Projekt pre Primu natočila produkčná spoločnosť Unit Sofa Praha, zastúpená producentmi Šárkou Chlumskou Oujezdskou a Janom Hlavsom. O termíne uvedenia seriálu Sedem schodov k moci bude skupina Prima včas informovať.

Čítať viac...
Nahor