Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prima potvrdzuje útok na slovenský trh! Kedy spustí vlastné stanice a kde budú dostupné?

Česká Prima investuje, oficiálne spustí slovenské verzie svojich menších staníc.

Keď v roku 2016 česká televízia Nova ukončila dohodou s operátormi šírenie svojich staníc na Slovensku, Prima sa k nej pridala iba so svojím hlavným kanálom.

Kým ten nahradila v roku 2017 spustením novej stanice určenej pre slovenský trh Prima Plus, u väčšiny operátorov ostali dostupné jej menšie stanice Prima Cool, Prima Love, Prima Max, Prima Zoom či novší prírastok Prima Krimi.

Nakoľko väčšinu obsahu menších kanálov tvoria akvizičné programy, ich šírenie sa nepáčilo slovenským televíziám. Prima totižto nenakupovala licencie na kriminálky, telenovely, sitkomy či filmy aj pre Slovensko, pričom v niektorých prípadoch mali licencie pre naše územie zakúpené priamo slovenské televízie.

Prima sa chce po rokoch so svojimi českými menšími stanicami taktiež zo Slovenska stiahnuť.

Nakoľko však jej kanály dosahujú u slovenského publika popularitu, rozhodla sa oficiálnou cestou rozšíriť svoje aktivity a postupne spustiť slovenské verzie viacerých svojich staníc.

Aké programy odštartuje a kedy

Prvými budú Prima Cool SK a Prima Love SK, ktoré budú spustené v priebehu tohto roka.

„Naším hlavným cieľom pri vstupe na slovenský televízny trh bolo, aby sme aj divákom na Slovensku priniesli to najlepšie z vlastnej tvorby skupiny Prima. Tento cieľ sa nemení. Čo sa v uplynulom období zmenilo výrazne, je navýšenie výroby originálnych formátov rozličných žánrov, ktoré divákom prinášame. Vnímame záujem o tento obsah u slovenských divákov a nové tematické kanály preň poskytnú vhodný priestor. Svojím obsahom nové kanály pre slovenský trh nadviažu na úspech našich prvých tematických staníc. Prima COOL v tomto roku oslavuje už pätnáste výročie, takže je na čo nadväzovať,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Prima Marek Singer.

Prima Cool SK by mala byť spustená do konca júna 2024.

Do rovnakého času by malo dôjsť k vyradeniu jej českej verzie, ktorá pravidelne vysiela napríklad Simpsonovcov, Ako som spoznal vašu mamu, Hviezdnu bránu alebo Futuramu.

Aký program prevezme na Slovensko, zatiaľ nešpecifikuje. „Podrobnosti programovej skladby, ktorú okrem vlastnej tvorby doplnia aj vybrané akvizičné tituly, predstaví skupina Prima verejnosti už čoskoro.“

Prima Love SK by sa mala pridať v druhej polovici roka.

Ako budú šírené

Prima pre svoje slovenské stanice nežiada o licencie na Slovensku.

Prima Plus aj ďalšie menšie stanice registruje u českej Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, od ktorej tento týždeň získala licencie na vysielanie televíznych kanálov Prima Cool SK a Prima Love SK, ktorých vysielanie bude smerované pre územie Slovenska.

Prima Plus je platená stanica, šírená satelitne. K dispozícii je v balíkoch mnohých operátorov. V ich ponuke by mali pribudnúť aj pripravované stanice.

„Dvojica televíznych kanálov pribudne v ponukách satelitných, káblových a IPTV operátorov,“ potvrdila televízia.

Chystá aj ďalšie stanice

Prima Cool a Prima Love nebudú jedinými menšími stanicami, ktorým chce dať česká televízna skupina ich slovenské dvojičky.

Ako už informoval portál Mediaguru.cz, slovenské verzie by mali neskôr dostať aj stanice Prima Krimi a Prima Max, stať by sa tak ale malo až v horizonte dvoch rokov.

Práve tieto kanály by mohli byť pre Primu finančne najnáročnejšie, nakoľko sú prakticky kompletne postavené na najdrahšej seriálovej a filmovej akvizičnej tvorbe.

Aj v tomto prípade sa hovorí o platených staniciach, šírených satelitom.

Prima Plus sa zmení

Spoločne so spustením slovenských menších staníc chystá Prima zmeny aj na hlavnom kanáli určenom pre Slovensko.

V čase štartu Prima Cool SK dôjde k premenovaniu kanála Prima Plus na Prima SK, pričom stanica bude rozšírená aj obsahovo.

Sme radi, že môžeme všetkým generáciám divákov na Slovensku ponúknuť rodinnú televíznu stanicu v podobe Prima SK, ktorá pravidelne prináša novinky z premiérovej tvorby skupiny Prima. Len od januára tohto roka mali možnosť diváci sledovať osem nových rodinných, zábavných alebo kriminálnych seriálov, ktoré dopĺňajú ďalšie programy. Teší nás, že môžeme rozšíriť ponuku na Slovensku o dva nové kanály a veríme, že si tiež skoro nájdu obľubu u divákov,“ povedala programová riaditeľka skupiny Prima Alex Ruzek.

Televízia avizuje spustenie romanticko-komediálneho seriálu z pobrežia Jadranu Lež na pláži, vlastné verzie zábavných šou Inkognito alebo Máme rádi Česko (u nás známe ako Milujem Slovensko).

Naďalej bude na Slovensku šírený aj spravodajský kanál CNN Prima News.

Zdroj: TS Prima

Čítať viac...
Nahor